Blog

Co je to nezabavitelná částka?

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKR

Co je to nezabavitelná částka?

Dostali jste se do exekuce či soudního výkonu rozhodnutí a dlužná částka je vymáhána srážkami ze mzdy? Zajímá Vás, kolik Vám může být na úhradu dlužné částky strženo a kolik Vám zbyde? V následujícím článku se blíže podíváme na to, jaký je rozdíl mezi exekucí a soudním výkonem rozhodnutí, co je to nezabavitelná částka, jak ji vypočítat a jaká je její výše pro rok 2025.

Rozdíl mezi exekucí a soudním výkonem rozhodnutí

Pokud někdo svůj dluh neplní dobrovolně, přestože je již po splatnosti a pohledávka byla uznána vykonatelným soudním rozhodnutím, má věřitel možnost domoci se na dlužníkovi jeho splnění. V České republice fungují dva systémy, prvním z jich je exekuční řízení a druhým soudní výkon rozhodnutí.

Exekuce je prováděna prostřednictvím soudních exekutorů, kteří fungují jako soukromé, na soudu nezávislé osoby. Oproti tomu soudní výkon rozhodnutí provádí sám soud prostřednictvím svých soudních vykonavatelů.

Návrh na zahájení soudního výkonu rozhodnutí se podává k okresnímu, popř. obvodnímu soudu dle trvalého pobytu dlužníka. Soud v tomto případě nepověřuje výkonem svého rozhodnutí exekutora, ale provede jej sám. Oproti tomu návrh na zahájení exekuce je možné podat k jakémukoli soudnímu exekutorovi. Exekutor sám pak návrh předkládá soudu, který exekuci zahájí vydáním usnesení o nařízení exekuce.

Nevýhodou soudního výkonu rozhodnutí je, že věřitel je povinen sám označit postižitelný majetek dlužníka, soud jej totiž na rozdíl od exekutora sám nevyhledává. Věřitel zároveň také sám navrhuje konkrétní způsob provedení výkonu rozhodnutí. Na rozdíl od exekuce, soud může výkon rozhodnutí provádět pouze jedním způsobem. Exekutor naopak může výkon rozhodnutí provádět více způsoby současně.

Druhy výkonu rozhodnutí

Ať už jde o exekuci nebo soudní výkon rozhodnutí, existují různé způsoby, kterými může být majetek dlužníka postižen. Česká právní úprava zná tyto druhy výkonu rozhodnutí:

  • srážky ze mzdy
  • přikázání pohledávky
  • správa nemovité věci
  • prodej movitých nebo nemovitých věcí
  • postižení obchodního závodu
  • zřízení soudcovského zástavního práva k nemovitostem

Speciálním druhem exekuce je také pozastavení řidičského oprávnění.

Pokud vykonatelné rozhodnutí povinnému ukládá jinou povinnost než zaplacení peněžité částky, bude se výkon tohoto rozhodnutí řídit povahou uložené povinnosti. Výkon tedy může být proveden např. vyklizením nemovitosti, rozdělením společné věci, odebráním věci atd.

Nezabavitelná částka, její výpočet a aktuální výše

Pokud jsou jako způsob výkonu rozhodnutí zvoleny srážky ze mzdy, jsou dlužníkovi každý měsíc ze mzdy a jiných příjmů strhávány částky na postupné splacení jeho dluhu. Existuje však vymezená částka, která nepodléhá exekuci ani soudnímu výkonu rozhodnutí a není ji tedy možné zabavit. Nezabavitelná částka má sloužit k zajištění základních životních potřeb dlužníka a osob, které vyživuje.

Výpočet výše srážek ze mzdy se odvíjí od čisté mzdy dlužníka. Výše nezabavitelné částky pak odpovídá třem čtvrtinám součtu životního minima jednotlivce a normativních nákladů na bydlení. Nezabavitelná částka se zvyšuje o osoby, které dlužník vyživuje, typicky půjde např. o děti dlužníka. Za každou vyživovanou osobu se přičte jedna třetina součtu. Pro rok 2025 je základní nezabavitelnou částkou 12 705 Kč. Z každou vyživovanou osobu se k ní pak přičtou další 3 176 Kč. Tato celková nezabavitelná částka se pak odečítá od čisté mzdy, čímž se určí tzv. zbytek čisté mzdy.

Pokud je tento zbytek čisté mzdy nižší než 29 310 Kč, rozdělí se na tři díly, dle toho, zda je vymáhána předností nebo nepřednostní pohledávka, bude dlužníkovi ponechán buďto jeden nebo dva z těchto dílů. Ve všech případech dlužníkovi tedy alespoň jedna třetina ze zbytku čisté mzdy zůstane.

Pokud je však zbytek čisté mzdy vyšší než 29 310 Kč, pak bude dlužníkovi částka, která tuto hranici přesahuje celá zabavená, rozdělení na tři díly proběhne stejným způsobem.

Určená částka 29 310 Kč je platná pro výpočet srážek ze mzdy od 1.1.2025. 

Je důležité mít na vědomí, že exekuci nepodléhá pouze čistý příjem dlužníka, ale také jeho další příjmy, mezi které může patřit např. důchod, dávky nemocenského pojištění, mateřská, podpora v nezaměstnanosti, či stipendia a další. Mezi příjmy, které naopak exekuci nepodléhají se řadí dávky v hmotné nouzi, jednorázové sociální dávky či příspěvek na bydlení.

Závěr

Odborníci z naší advokátní kanceláře mají s exekučním řízením mnoho zkušeností, hledáte-li tedy v této oblasti právní pomoc, neváhejte se na nás obrátit.

redakce CIKR

Recent Posts

Černé ovce na téma: Spor o kebab v Mostě

Černé ovce na téma: Spor o kebab v MostěMgr. Štěpán Ciprýn, LL.M. pro pořad Černé…

2 týdny ago

Náhrada nemajetkové újmy právnické osobě

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKRNáhrada nemajetkové újmy právnické osobě V poslední době se…

4 týdny ago

Zákon o digitalizaci finančního trhu

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKRZákon o digitalizaci finančního trhu Dne 22. ledna 2025…

4 týdny ago

Jak se přihlásit k paušální dani?

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKRJak se přihlásit k paušální dani? Základní zásadou daňového…

4 týdny ago

Jak si požádat o informaci dle zákona o svobodném přístupu k informacím

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKR V dnešní době, kdy je transparentnost a přístup…

4 týdny ago

Úspěšný případ – pomoc při obnovení kontaktu s nemocným rodičem

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKRÚspěšný případ – pomoc při obnovení kontaktu s nemocným…

4 týdny ago