Skip to content

Automatické zavedení datových schránek pro občany po použití jejich elektronické identity bude zavedeno až od roku 2023.

Tento roční odklad, který Sněmovna schválila v červnu 2021 na podnět Senátu, souvisí se zákonem, který má mimo jiné usnadnit sdílení informací mezi úřady a urychlit digitalizaci státní správy.

Zákon má zajistit, aby občané státním institucím nemuseli poskytovat opakovaně stejné informace, což patří mezi cíle zákona o právu občanů na digitální služby. Počítá i se systémem pro podávání elektronických petic a upravuje zakládání a používání datových schránek. Umožní například pořizovat záznam o dopravní nehodě v elektronické podobě, potvrdí-li jej účastníci elektronickým podpisem.

Odložení má umožnit lepší informovanost lidí o tom, že jim budou datové schránky zavedeny do dvou týdnů po použití jejich elektronické identity. Datovou schránku bude možné do dvou týdnů deaktivovat a vyhnout se tak tomu, že úřady budou lidem bez jejich vědomí do schránek posílat informace a rozhodnutí.

další články

Vyhrajeme i prohraný případ

Vyhrajeme i prohraný případ