Co je živnost volná, řemeslná, vázaná a koncesovaná?

Odpověď

Živnost volná je živnost opravňující k výkonu činností, u kterých zákon k jejich provozu nevyžaduje prokazování odborné ani žádné jiné způsobilosti. Volných živností je celá řada a jsou uvedeny ve čtvrté příloze živnostenského zákona. Patří mezi ně například fotografické služby, reklamní činnost, marketing, ubytovací služby a mnoho dalších. 

U živností řemeslných a vázaných zákon k jejich výkonu vyžaduje prokázání odborné způsobilosti. Ta se prokazuje dokladem (nebo doklady) svědčícími o řádném ukončení středního vzdělání s výučním listem nebo maturitní zkouškou v příslušném oboru, či řádném ukončení vyššího odborného vzdělání nebo vysokoškolského vzdělání v příslušné oblasti. Kvalifikace může být také uznána příslušným orgánem podle zákona o uznávání odborné kvalifikace. Stejně jako živnost volná, i tyto živnosti spadají do kategorie živností ohlašovacích. Příkladem řemeslných živností jsou pokrývačství, tesařství či vodoinstalatérství. U živností vázaných se pak zpravidla jedná o výkon zeměměřičských činností, provozování autoškoly nebo oční optika. U vázaných je často vyžadováno vedle splnění odborné způsobilosti složení speciální zkoušky nebo jiná forma osvědčení

Nakonec živnosti koncesované vyžadují ke svému provozu zvláštní oprávnění od státu – tzv. koncesi. Jedná se o velmi specifické činnosti, u kterých je zvláštní zájem na jejich regulaci. Typickým příkladem koncesované živnosti bude provozování střelnic, výuka a výcvik ke střelbě se zbraní, provozování pohřební služby nebo cestovní kanceláře.

Zajímá vás další informace?

Přejděte na naši stránku s častými dotazy!

Zajímá vás další informace?

Přejděte na naši stránku s častými dotazy!

Co o nás říkají klienti?

Co o nás říkají klienti?

Lenka Monforte Janovjak
Lenka Monforte Janovjak
2023-10-31
Děkuji za rychle, profesionální vyřízení mého problému. Děkuji moc hlavně za Vaši lidskost.
Jan März
Jan März
2023-09-19
Výborná advokátní kancelář, profesionální přístup, vše dopadlo dobře díky skvělé organizaci a velmi dobré právní pomoci od JUDr Pavla Kiršnera. Spor jsem vyhrál a jsem spokojen.
Martina Vlasáková
Martina Vlasáková
2023-08-18
Děkuji advokátní kanceláři CIKR za skvěle provedené právní služby. Srozumitelně podané informace spolu s ochotou a odbornou kvalifikací mě ujišťují, že v budoucnu, pokud k tomu bude příležitost, s jistotou využiji jejích služeb.
Petr Dvořák
Petr Dvořák
2023-07-27
Musím jedině doporučit. Velmi vstřícný přístup a pohotová reakce (i konzultace po telefonu). Za mě i rozumně nastavená cena... Každopádně 5 hvězd 🙂
Vladimir Zvorygin
Vladimir Zvorygin
2023-07-25
I hired this law firm for 2 civil lawsuits as a private person. Overall, my experience was not the best one. It looks like they have a lot of other, maybe bigger projects, and they didn't take my cases in any way seriously. The advocate that they assigned to my case couldn't say more than a couple of phrases in court and relied only on the papers that he prepared. And when I asked to replace him, Mr. Cipryn promised they would, but in the end, the same loser lawyer represented me in court. When I refused to pay for his services, Cipryn started bullying me in a manner that he doesn't recognize my reclamation, and I am free to find another law firm if I'm not happy with their approach. What to say? If you can't do your job properly, don't take it, Mr. Cipryn. If you had initially said that you didn't have the capacity for another civil case from a private person, it would have been fine and definitely better for me than to look for another advocate now, in the middle of the lawsuit.
Markéta Krobová
Markéta Krobová
2023-06-23
Můžeme s manželem jen doporučit, nezaujatost, pohotovost a hlavně pomoc s konečným skvělým výsledkem si nás pan Mgr. Štěpán Ciprýn získal na dlouhá léta.
Apolena Vesela
Apolena Vesela
2023-06-12
Skvělá práce, profesionální a současně lidský přístup, vřele doporučuji!!!!
Olga Ivanikova
Olga Ivanikova
2023-06-11
Děkuji moc za skvěle odvedenou práci. Spolehlivé právní služby: vstřícnost, rychlé jednání a profesionální přístup. Vřele doporučuji tuto advokátní kancelář.

Vyhrajeme i prohraný případ

Vyhrajeme i prohraný případ