Skip to content

Jak je rozhodováno o vazbě obviněného a jaké jsou důvody vazby?

Odpověď

O vazbě obviněného musí být vždy rozhodnuto soudem, a to v rámci vazebního zasedání nebo v rámci hlavního líčení či veřejného zasedání, je-li zároveň rozhodováno o vazbě. Obviněný musí být vždy vyslechnut. 

Soud před samotným rozhodnutím přezkoumává důvodnost trestního stíhání a zda existují okolnosti nasvědčující tomu, že skutek, na jehož základě bylo zahájeno trestní řízení, byl spáchán, má všechny znaky trestného činu a jsou zřejmé důvody k podezření, že tento skutek spáchal obviněný.

Zároveň musí být naplněny konkrétní důvody vazby upravené v § 67 trestního řádu. Rozlišujeme tři důvody vazby a to tzv. útěkovou, koluzní a předstižná. 

Vazba útěková má zabránit situaci, kdy se obviněný svým útěkem a skrýváním snaží vyhnout trestnímu stíhání a trestu. Ta se uplatní zejména v situacích, kdy není možné hned zjistit totožnost obviněného, obviněný nemá stálé bydliště anebo hrozí-li mu vysoký trest.

 Vazba koluzní je na obviněného uvalena, když hrozí ovlivňování dosud nevyslechnutých svědků ze strany obviněného nebo jiné maření objasnění skutečností důležitých pro trestní stíhání (např. manipulace s důkazy). 

Vazba předstižná se uplatní v situaci, kdy existuje důvodná obava, že obviněný se bude opakovaně dopouštět trestné činnosti, pro kterou je stíhán, dokoná trestný čin, o který se pokusil, nebo vykoná trestný čin, který připravoval nebo kterým hrozil.

Zajímá vás další informace?

Přejděte na naši stránku s častými dotazy!

Zajímá vás další informace?

Přejděte na naši stránku s častými dotazy!

Co o nás říkají klienti?

Co o nás říkají klienti?

Lenka Monforte Janovjak
Lenka Monforte Janovjak
2023-10-31
Děkuji za rychle, profesionální vyřízení mého problému. Děkuji moc hlavně za Vaši lidskost.
Jan März
Jan März
2023-09-19
Výborná advokátní kancelář, profesionální přístup, vše dopadlo dobře díky skvělé organizaci a velmi dobré právní pomoci od JUDr Pavla Kiršnera. Spor jsem vyhrál a jsem spokojen.
Martina Vlasáková
Martina Vlasáková
2023-08-18
Děkuji advokátní kanceláři CIKR za skvěle provedené právní služby. Srozumitelně podané informace spolu s ochotou a odbornou kvalifikací mě ujišťují, že v budoucnu, pokud k tomu bude příležitost, s jistotou využiji jejích služeb.
Petr Dvořák
Petr Dvořák
2023-07-27
Musím jedině doporučit. Velmi vstřícný přístup a pohotová reakce (i konzultace po telefonu). Za mě i rozumně nastavená cena... Každopádně 5 hvězd 🙂
Vladimir Zvorygin
Vladimir Zvorygin
2023-07-25
I hired this law firm for 2 civil lawsuits as a private person. Overall, my experience was not the best one. It looks like they have a lot of other, maybe bigger projects, and they didn't take my cases in any way seriously. The advocate that they assigned to my case couldn't say more than a couple of phrases in court and relied only on the papers that he prepared. And when I asked to replace him, Mr. Cipryn promised they would, but in the end, the same loser lawyer represented me in court. When I refused to pay for his services, Cipryn started bullying me in a manner that he doesn't recognize my reclamation, and I am free to find another law firm if I'm not happy with their approach. What to say? If you can't do your job properly, don't take it, Mr. Cipryn. If you had initially said that you didn't have the capacity for another civil case from a private person, it would have been fine and definitely better for me than to look for another advocate now, in the middle of the lawsuit.
Markéta Krobová
Markéta Krobová
2023-06-23
Můžeme s manželem jen doporučit, nezaujatost, pohotovost a hlavně pomoc s konečným skvělým výsledkem si nás pan Mgr. Štěpán Ciprýn získal na dlouhá léta.
Apolena Vesela
Apolena Vesela
2023-06-12
Skvělá práce, profesionální a současně lidský přístup, vřele doporučuji!!!!
Olga Ivanikova
Olga Ivanikova
2023-06-11
Děkuji moc za skvěle odvedenou práci. Spolehlivé právní služby: vstřícnost, rychlé jednání a profesionální přístup. Vřele doporučuji tuto advokátní kancelář.

Vyhrajeme i prohraný případ

Vyhrajeme i prohraný případ