Skip to content

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKR

Co dělat, když zaměstnavatel nevyplácí mzdu?

Pokud vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo její část, je důležité jednat rychle a důsledně. Tento článek vám poskytne podrobný návod, jak postupovat při vymáhání dlužné mzdy, a vysvětlí kroky vedoucí k podání návrhu na platební rozkaz nebo žaloby.

Splatnost mzdy

Prvním krokem je ověřit, zda již uplynula lhůta splatnosti mzdy. Podle zákoníku práce je mzda splatná nejpozději do konce následujícího kalendářního měsíce po období, za které náleží. Například mzda za leden musí být vyplacena nejpozději do konce února. Pokud zaměstnavatel tuto lhůtu nedodržel, jedná se o porušení jeho povinností.

Kontaktování zaměstnavatele 

Jakmile zjistíte, že mzda nebyla vyplacena, zkuste nejprve situaci řešit smírnou cestou. Kontaktujte zaměstnavatele a zeptejte se na důvody prodlení. Požádejte ho o písemné potvrzení dlužné částky a konkrétní termín jejího uhrazení. Upozorněte jej také na to, že v případě nevyplacení mzdy budete nuceni podniknout právní kroky. V tomto bodě je důležité vést písemnou komunikaci, která vám později může posloužit jako důkaz.

Výzva k úhradě dlužné mzdy

Pokud zaměstnavatel nereaguje nebo odmítá mzdu vyplatit, zašlete mu doporučený dopis s výzvou k úhradě. Ve výzvě uveďte výši dlužné částky, datum její splatnosti a poskytněte mu lhůtu na úhradu (obvykle 7 až 14 dní). Tato výzva představuje poslední pokus o smírné řešení situace. Pokud ani poté nedojde k vyplacení dlužné mzdy, můžete se obrátit na soud. Jednou z možností je návrh na elektronický platební rozkaz, což je jednodušší a rychlejší proces než klasická žaloba. Kromě samotné dlužné mzdy můžete požadovat i úroky z prodlení, které jsou zakotveny v občanském zákoníku. Soud na základě předložených důkazů vydá elektrický platební rozkaz, který zaměstnavatel musí splnit do 15 dnů od jeho doručení. Pokud zaměstnavatel nepodá odpor, elektronický platební rozkaz se stává pravomocným a vykonatelným.

Nevyplacená mzda je závažným porušením práv zaměstnance a je důležité se bránit všemi dostupnými prostředky. Ať už zvolíte smírné řešení či návrh na elektronický platební rozkaz důsledný postup vám dává vysokou šanci na úspěch. 

Máte zájem o nezávaznou konzultaci?

Nabízíme rychlou a diskrétní konzultaci, expresní právní analýzu do 48 hodin a podporu při případném soudním řízení.

Kontaktujte nás

Rádi vám pomůžeme vyřešit vaše záležitosti a poskytneme Vám potřebnou konzultaci.

Vyplníte žádost o konzultaci

1

Ozveme se Vám a domluvíme se na podrobnostech

2

Nabídneme Vám nejvhodnější řešení Vašeho problému

3

Doporučujeme k přečtení

Černé ovce na téma náhrada škody při poškození vozidla

Černé ovce na téma náhrada škody při poškození vozidla Mgr. Štěpán Ciprýn, LL.M. pro pořad Černé ovce na téma náhrada škody při
Přečíst článek

Novinky v právní úpravě ochrany ovzduší

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKR Novinky v právní úpravě ochrany ovzduší Měření emisí a nízkoemisní zóny Dne 6. prosince 2024
Přečíst článek

Novela trestního zákoníku

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKR Novela trestního zákoníku Dne 1.1.2025 nabyla účinnosti novela trestního zákoníku. Největší změny nastaly v oblasti právní
Přečíst článek