Skip to content

Novinky a zajímavosti od Advokátní kanceláře CIKR

HHC a další látky zařazeny na seznam návykových látek

V březnu 2024 vláda schválila na návrh Ministerstva zdravotnictví novelu nařízení vlády č. 463/2013 Sb., o seznamech návykových látek. Nově byly na seznam návykových látek zařazeny tetrahydrokanabiforol (THCP), hexahydrokanabinol-O-acetát (HHC-acetát, HHC-O) a hexahydrokanabinolu (HHC). S výjimkou látky HHC, pokud je obsažena v rostlině technického konopí, technickém konopí, konopí extrakt a tinktura a přípravku z technického konopí v množství nižším než 0,3 %. Tato výjimka se nevztahuje na potraviny. Tyto látky jsou zařazeny do přílohy č. 4 výše zmíněného nařízení vlády.

 

V příloze č. 4 je zařazeno několik desítek podobných látek. Jedná se o ​​psychotropní látky zařazené do seznamu I podle Úmluvy o psychotropních látkách a také o další psychotropní látky, u nichž je z důvodu rozsahu jejich zneužívání anebo proto, že bezprostředně nebo nepřímo ohrožují zdraví, nutné zabezpečit, aby látky a přípravky obsahující tyto psychotropní látky byly používány pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům vymezeným v povolení k zacházení. 

 

K tomuto kroku, ze strany vlády, došlo po sérii hospitalizovaných dětí, které užili tyto látky v mnoha podobách. Lidé, kteří budou mít výrobky HHC do 10 g, tak jim bude hrozit pokuta až 15 tisíc. Přestupky se budou posuzovat podobně jako u látky THC. Navíc obchodníkům s výrobky HHC budou hrozit ještě větší tresty. Na prodej těchto látek dohlíží Státní zemědělská a potravinářská inspekce. 

další články

Vyhrajeme i prohraný případ

Vyhrajeme i prohraný případ