Cikr.cz / Blog / Trestní právo / Za jakých podmínek může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci dovolenou
Jaká práva a povinnosti mám při výslechu v trestním řízení?
- 01.03.2025
- 6 min
Mgr. Štěpán Ciprýn, LL.M.
Ať už jste v trestním řízení v postavení svědka, obviněného nebo obžalovaného, máte při výslechu zákonem jasně stanovená práva, které je vhodno znát. Níže si přiblížíme nejen tyto práva, ale samotný průběh výslechu, ať víte, co lze očekávat.
Předvolání, předvedení, pořádková pokuta
Je nutné zajistit přítomnost vyslýchané osoby. K tomu slouží právě instituty předvolání, předvedení a pořádkové pokuty. Předvolání je z vyjmenovaných nejméně invazivním opatřením.
Jde o výzvu orgánu činného v trestním řízení, aby se adresát dostavil na v určitý čas na stanovené místo a poučení o následcích nedostavení se. Těmi můžou být právě předvedení či pořádková pokuta.
Předvést lze osobu, která se na předchozí předvolání nedostavila, případně osobu dříve nepředvolanou, pokud se schovává nebo nemá stálé bydliště. V neposlední řadě lze jako procesní sankci při rušení řízení po předchozím napomenutí či neuposlechnutí výzvy uložit pořádkovou pokutu, a to do výše 50 000,- Kč a opakovaně.
Průběh výslechu
Na začátku výslechu je nejprve potřeba zjistit totožnost vyslýchané osoby, např. svědka, a následně ho poučit o jeho právech, které jsou v závislosti na procesním postavení přiblíženy níže.
Samotný výslech se pak skládá ze dvou fázi, a to monologu a dialogu. Nejprve v monologické částí vyslýchaná osoba vylíčí konkrétní skutečnosti tak, jak je vnímala a sama souvisle vypoví o věci. Poté je na řadě dialog, kdy se policejní orgán nebo soudce snaží odstranit nejasnosti a rozporuplnosti mezi dříve získanými důkazy nebo výpověďmi. Zákon pro vyslýchající stanovuje jasné mantinely, které nelze překročit. Nelze při výslechu užít jakýchkoliv donucovacích prostředků vedoucích buď k samotné výpovědi nebo k plnému doznání. Dále také nelze užít klamavé, navádějící či sugestivní otázky, tedy nelze se např. zeptat, zdali svědek viděl, jak pachatel ukradl kabelku neznámé ženě a vytáhl z ní peněženku, ale tuto skutečnost je třeba zjistit přímo od svědka.
Potřebujete pomoct s trestním řízením?
Pomůžeme vám s právním posouzením vaší situace, vysvětlíme vaše práva a zajistíme jejich ochranu. Nabízíme rychlou a diskrétní konzultaci, odborné právní poradenství a expresní řešení do 48 hodin. Nečekejte, obraťte se na nás ještě dnes!
- Rychlá právní analýza vaší situace
- Pomoc s ochranou vašich zaměstnaneckých práv
- Expresní konzultace do 48 hodin
- Možnost mimosoudního řešení i zastoupení u soudu
Práva a povinnosti vyslýchaného svědka
Práva povinnosti svědka oproti obviněným/obžalovaným se v určitých bodech liší, a to s ohledem na procesní postavení jednotlivých osob.
Jednotlivá práva a povinnosti jsou zejména následující, přičemž nejde o vyčerpávající výčet:
- Povinnost dostavit se k výslechu
- Povinnost vypovídat
- Povinnost se podrobit i dalším úkonům dle trestního řádu (rekognice, ohledání místa další)
- Právo vypovídat ve svém mateřském jazyce
- Právo odepřít výpověď v konkrétních případech
- Jde o případy, kdy svědkem je např. bratr obviněného nebo kdyby výpovědí způsobil trestní stíhání sobě samotnému.
- Právo na svědečné
Práva a povinnosti obviněného/obžalovaného
Zásadním rozdílem mezi výslechem obviněného a svědka spočívá právě v povinnosti vypovídat, resp. právu nevypovídat. Obviněný takovou obecnou povinnost na rozdíl od svědka nemá. Orgány činné v trestním řízení totiž musí zajistit přímé i nepřímé důkazy vlastní činností, a to právě např. z výslechu svědka.
Dále má obviněný zejména tato práva a povinnosti:
- Právo na přítomnost obhájce
- Právo vyjádřit se ke všem skutečnostem a důkazům
- Právo na tlumočníka
- Povinnost dostavit se k výslechu
Nacházíte-li se v situaci, kdy víte, že bude povinni vypovídat, ať už v postavení svědka nebo obviněného, a potřebujete předběžnou konzultaci nebo přímo obhajobu v trestním řízení, obraťte se na naší advokátní kancelář s letitými zkušenostmi.