Nekalá soutěž a soutěžní právo
Nekalá soutěž a soutěžní právo
Nekalá soutěž a pravidla proti zákazu omezení hospodářské soutěže tvoří významnou právní oblast, která je regulována jak na úrovni Evropské unie, tak na úrovni právních řádů členských států. Pojem nekalé soutěže a omezení hospodářské soutěže je však třeba důsledně rozlišovat. Zatímco pravidla hospodářské soutěže jsou úpravou veřejnoprávní, kterou se podnikům zakazuje jednání, které narušuje nebo zneužívá volný trh, jako například rozdělení trhu, podmíněná plnění, kartelové dohody, omezování výroby nebo zneužívání výsadního postavení na trhu, nekalá soutěž je úpravou
soukromoprávní, kterou zákon zakazuje jednání v rozporu s dobrými mravy soutěže, které může způsobit škodu soutěžitelům nebo zákazníkům.
Pokud potřebujete právní pomoc v oblasti soutěžního práva, neváhejte a obraťte se na advokátní kancelář CIKR.
výhody služby
- Expresně posoudíme Vaší situaci
- Zastoupíme Vás v soutěžním sporu
- Poradíme Vám při jednání s ÚOHS
- Sepíšeme pro Vás veškerá podání
proč využít naších služeb
- Expresní vyřízení již do 2 dnů
- Pokud potřebujete, zastoupíme vás při jednáních s manželem/manželkou
soutěžní právo
Pravidla proti zákazu omezení hospodářské soutěže jsou zejména upraveny na úrovni Evropské unie, neboť právě Evropská unie má výlučnou pravomoc v této oblasti podle Smlouvy o fungování Evropské unie. To vyplývá zejména ze skutečnosti, že Evropská unie umožňuje volný pohyb zboží, služeb osob a kapitálu. Základ úpravy hospodářské soutěže je upraven přímo Smlouvou o fungování Evropské unie a dále zákon o ochraně hospodářské soutěže.
Pravomoc v oblasti ochrany hospodářské soutěže vykonává Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a Evropská Komise. Základní úprava nekalé soutěže je upravena v občanském zákoníku, a to v ustanoveních § 2976 a následujících. Občanský zákoník nejprve zakotvuje definici nekalosoutěžního jednání, přičemž se jedná o takové jednání v hospodářském styku, které je v rozporu s dobrými mravy soutěže a je způsobilé přivodit újmu jiným soutěžitelům či zákazníkům (tzv. generální klauzule nekalé soutěže).
Občanský zákoník dále vyjmenovává některé případy nekalosoutěžních jednání, která jsou v praxi nejčastější. Jedná se například o klamavou reklamu, klamavé označení zboží a služeb, vyvolání nebezpečné záměny nebo parazitování na pověsti závodu. Osoba se však může dopustit
nekalosoutěžního jednání i jiným způsobem, pokud bude jednáním naplněna definice v ustanovení § 2976 odst. 1 občanského zákoníku.
Posuzování, zdali je jednání nekalosoutěžním jednáním nebo porušuje pravidla pro ochranu hospodářské soutěže, není jednoduché, neboť celá úprava je do jisté míry založena na neurčitých právních pojmech, které poskytují široký prostor pro interpretaci a soudní uvážení.
Co o nás říkají klienti
Co o nás říkají klienti
POTŘEBUJETE PORADIT?
Nezáleží na tom, na které straně sporu Vaše firma stojí, zastoupíme Vás nejlíp, jak to umíme, a náš tým to fakt umí!
POTŘEBUJETE PORADIT?
Nezáleží na tom, na které straně sporu Vaše firma stojí, zastoupíme Vás nejlíp, jak to umíme, a náš tým to fakt umí!
ZASTUPOVÁNÍ KLIENTŮ
ZASTUPOVÁNÍ KLIENTŮ
Klienty zastupujeme v řízeních s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, které se týkají udělení povolení ke slučování společností, smluv, které by mohly narušovat hospodářskou soutěž a soudních přezkumů ve vztahu k rozhodnutím, které vydal Úřad. Dále nabízíme rozmanité právní poradenství a zastupujeme ve sporech v oblasti nekalosoutěžního jednán
Kontaktujte nás
Rádi vám pomůžeme vyřešit vaše záležitosti a poskytneme Vám potřebnou konzultaci.