Co je živnostenské oprávnění a jak jej mohu získat?

Odpověď

Živnostenské oprávnění Vám umožňuje vykonávat činnosti podle zákona o živnostenském podnikání – tzv. živnost. Bez příslušného oprávnění tedy nesmíte podnikat.

Toto oprávnění může vzniknout jak právnickým, tak i fyzickým osobám. Samotný vznik oprávnění se pak liší podle toho, o jaký druh živnosti se jedná. U živností ohlašovacích (až na výjimky) vzniká živnost dnem ohlášení, zatímco u živností koncesovaných vzniká dnem, kdy rozhodnutí o udělení koncese nabyde právní moci.

Některé druhy podnikání jsou upraveny jinými zákony a tudíž je nutno postupovat při začátku podnikání dle nich. Některé specializované činnosti např. podléhají oprávnění ze strany České národní banky, Energetického regulačního úřadu či Českého telekomunikačního úřadu. 

Pro udělení živnostenského oprávnění musíte v první řadě splňovat všechny podmínky pro výkon dané živnosti, které se samozřejmě liší dle druhu živnosti. Například jiné podmínky má živnost volná oproti živnostem řemeslným a vázaným, u kterých je nezbytné navíc prokázat odbornou způsobilost. U koncesovaných živností je pak nezbytné kromě prokázání odborné způsobilosti mít i speciální povolení k jejímu provozu – tzv. koncesi.

K samotnému získání živnosti je nutno si podat žádost k živnostenskému úřadu a zde zaplatit správní poplatek ve výši 1 000 Kč. K tomu si můžete zvolit libovolný živnostenský úřad na území České republiky. Tento proces může být vyřízen i na základě plné moci, a tudíž se můžete nechat zastoupit.

Zajímá vás další informace?

Přejděte na naši stránku s častými dotazy!

Zajímá vás další informace?

Přejděte na naši stránku s častými dotazy!

Co o nás říkají klienti?

Co o nás říkají klienti?

Lenka Monforte Janovjak
Lenka Monforte Janovjak
2023-10-31
Děkuji za rychle, profesionální vyřízení mého problému. Děkuji moc hlavně za Vaši lidskost.
Jan März
Jan März
2023-09-19
Výborná advokátní kancelář, profesionální přístup, vše dopadlo dobře díky skvělé organizaci a velmi dobré právní pomoci od JUDr Pavla Kiršnera. Spor jsem vyhrál a jsem spokojen.
Martina Vlasáková
Martina Vlasáková
2023-08-18
Děkuji advokátní kanceláři CIKR za skvěle provedené právní služby. Srozumitelně podané informace spolu s ochotou a odbornou kvalifikací mě ujišťují, že v budoucnu, pokud k tomu bude příležitost, s jistotou využiji jejích služeb.
Petr Dvořák
Petr Dvořák
2023-07-27
Musím jedině doporučit. Velmi vstřícný přístup a pohotová reakce (i konzultace po telefonu). Za mě i rozumně nastavená cena... Každopádně 5 hvězd 🙂
Vladimir Zvorygin
Vladimir Zvorygin
2023-07-25
I hired this law firm for 2 civil lawsuits as a private person. Overall, my experience was not the best one. It looks like they have a lot of other, maybe bigger projects, and they didn't take my cases in any way seriously. The advocate that they assigned to my case couldn't say more than a couple of phrases in court and relied only on the papers that he prepared. And when I asked to replace him, Mr. Cipryn promised they would, but in the end, the same loser lawyer represented me in court. When I refused to pay for his services, Cipryn started bullying me in a manner that he doesn't recognize my reclamation, and I am free to find another law firm if I'm not happy with their approach. What to say? If you can't do your job properly, don't take it, Mr. Cipryn. If you had initially said that you didn't have the capacity for another civil case from a private person, it would have been fine and definitely better for me than to look for another advocate now, in the middle of the lawsuit.
Markéta Krobová
Markéta Krobová
2023-06-23
Můžeme s manželem jen doporučit, nezaujatost, pohotovost a hlavně pomoc s konečným skvělým výsledkem si nás pan Mgr. Štěpán Ciprýn získal na dlouhá léta.
Apolena Vesela
Apolena Vesela
2023-06-12
Skvělá práce, profesionální a současně lidský přístup, vřele doporučuji!!!!
Olga Ivanikova
Olga Ivanikova
2023-06-11
Děkuji moc za skvěle odvedenou práci. Spolehlivé právní služby: vstřícnost, rychlé jednání a profesionální přístup. Vřele doporučuji tuto advokátní kancelář.

Vyhrajeme i prohraný případ

Vyhrajeme i prohraný případ