Obchodní společnosti vznikají ve dvou fázích. První fází je založení společnosti a druhou je její samotný vznik. Společnost se zakládá zakladatelským právním jednáním, typicky jde o zakladatelskou smlouvu, společnost však vzniká až ke dni jejího zápisu do obchodního rejstříku.
Samotné založení společnosti tedy ještě neznamená její právní existenci. V období mezi svým založením a vznikem obchodní společnost nemůže společnost nabývat práva a povinnosti, a to ani vlastním jednáním, ani jednáním jiných osob a neexistují ani její orgány. Společníci společnosti jsou jenom v postavení zakladatelů, ne společníků.
Pokud někdo jedná za společnost před jejím vznikem, je z tohoto jednání oprávněn a zavázán sám. Pokud jedná více osob, jsou tyto osoby oprávněny a zavázány společně a nerozdílně.
Nicméně zákon umožňuje společnosti účinky těchto jednání pro sebe do tří měsíců od svého vzniku dodatečným schválením převzít. V tom případě platí, že společnost byla oprávněna a zavázána z těchto jednání od počátku.
Společnost však musí dát všem zúčastněným na převzatých právních jednáních vědět, že jednání převzala. Typicky může jít například o uzavření nájemní smlouvy prostor, kde má nově vznikající společnost působit, koupi automobilu atd.