Skip to content
Copy of Copy of Untitled (10)

V polovině roku 2023 má vstoupit v účinnost nový stavební zákon.

Dne 15.7. podepsal prezident Miloš Zeman nový stavební zákon, který má podle vlády především zrychlit stavební řízení a zajistit dodržování stanovených lhůt. Tento zákon, který se připravoval několik let a který ministerstvo pro místní rozvoj, které ho předložilo, považuje za zásadní, má vstoupit v účinnost až v polovině roku 2023, přičemž některé změny začnou platit již od 1. ledna příštího roku. To umožní například budovat novou síť státní stavební správy a nabírat do ní nové lidi. Zákon tak přesouvá stavební úřady pod stát a počítá se vznikem Nejvyššího stavebního úřadu, pod kterým budou jednotlivé stavební úřady organizované podobně tak, jako je tomu nyní např. u finanční správy.

Nový zákon například posiluje postavení obcí v územním rozvoji, neboť obec bude vždy účastníkem stavebního řízení, a zavádí pro vyjádření dotčených orgánů lhůtu 30 dní, kterou lze ve zvláště složitých případech nebo při nařízení ohledání na místě prodloužit o dalších 30 dní.

Stavební řízení se také díky digitalizaci budou moci absolvovat elektronicky z domova. Podle Hospodářské komory zákon pomůže jednak občanům, podnikatelům, ale i veřejným investorům při povolování staveb od dálnic až po rodinné domy.

další články

Vyhrajeme i prohraný případ

Vyhrajeme i prohraný případ