Chci prodat podíl ve společnosti, jak postupovat?

Odpověď

Prodej obchodního podílu společnosti se provádí na základě písemné smlouvy o převodu obchodního podílu, která obsahuje veškeré podmínky prodeje, které jsou ujednány mezi kupujícím a prodávajícím.

Mluvíme-li o společnosti s ručením omezeným, obecně platí, že společník má právo převést podíl na jinou osobu bez dalšího tehdy, je-li mu to umožněno zakladatelským dokumentem. Převádí-li se podíl na jiného společníka, je to ze zákona možné bez omezení, nestanoví-li zakladatelský dokument jinak.

Každá z druhů korporací však má svá specifika a proto je třeba již při zakládání přemýšlet i např. o tomto. Pokud byste chtěli podnikat jako veřejná obchodní společnost, není převod možný a změny společníků jsou možné pouze změnou společenské smlouvy. V komanditní společnosti je zase možnost převodu podílu ve smyslu výše uvedeného možná pouze u komanditistů. U akciové společnosti je zase charakteristická neomezená převoditelnost akcií.

Při převodu podílu je tak nutno nejprve řešit formu obchodní společnosti a následně podmínky převodu upravené v rámci zakladatelského právního jednání. To může totiž v určitých případech upravovat podmínky převodu podílu odlišně od zákona.

Zajímá vás další informace?

Přejděte na naši stránku s častými dotazy!

Zajímá vás další informace?

Přejděte na naši stránku s častými dotazy!

Co o nás říkají klienti?

Co o nás říkají klienti?

Lenka Monforte Janovjak
Lenka Monforte Janovjak
2023-10-31
Děkuji za rychle, profesionální vyřízení mého problému. Děkuji moc hlavně za Vaši lidskost.
Jan März
Jan März
2023-09-19
Výborná advokátní kancelář, profesionální přístup, vše dopadlo dobře díky skvělé organizaci a velmi dobré právní pomoci od JUDr Pavla Kiršnera. Spor jsem vyhrál a jsem spokojen.
Martina Vlasáková
Martina Vlasáková
2023-08-18
Děkuji advokátní kanceláři CIKR za skvěle provedené právní služby. Srozumitelně podané informace spolu s ochotou a odbornou kvalifikací mě ujišťují, že v budoucnu, pokud k tomu bude příležitost, s jistotou využiji jejích služeb.
Petr Dvořák
Petr Dvořák
2023-07-27
Musím jedině doporučit. Velmi vstřícný přístup a pohotová reakce (i konzultace po telefonu). Za mě i rozumně nastavená cena... Každopádně 5 hvězd 🙂
Vladimir Zvorygin
Vladimir Zvorygin
2023-07-25
I hired this law firm for 2 civil lawsuits as a private person. Overall, my experience was not the best one. It looks like they have a lot of other, maybe bigger projects, and they didn't take my cases in any way seriously. The advocate that they assigned to my case couldn't say more than a couple of phrases in court and relied only on the papers that he prepared. And when I asked to replace him, Mr. Cipryn promised they would, but in the end, the same loser lawyer represented me in court. When I refused to pay for his services, Cipryn started bullying me in a manner that he doesn't recognize my reclamation, and I am free to find another law firm if I'm not happy with their approach. What to say? If you can't do your job properly, don't take it, Mr. Cipryn. If you had initially said that you didn't have the capacity for another civil case from a private person, it would have been fine and definitely better for me than to look for another advocate now, in the middle of the lawsuit.
Markéta Krobová
Markéta Krobová
2023-06-23
Můžeme s manželem jen doporučit, nezaujatost, pohotovost a hlavně pomoc s konečným skvělým výsledkem si nás pan Mgr. Štěpán Ciprýn získal na dlouhá léta.
Apolena Vesela
Apolena Vesela
2023-06-12
Skvělá práce, profesionální a současně lidský přístup, vřele doporučuji!!!!
Olga Ivanikova
Olga Ivanikova
2023-06-11
Děkuji moc za skvěle odvedenou práci. Spolehlivé právní služby: vstřícnost, rychlé jednání a profesionální přístup. Vřele doporučuji tuto advokátní kancelář.

Vyhrajeme i prohraný případ

Vyhrajeme i prohraný případ