Právo stavby

Několikrát jsem slyšel termín právo stavby. Nyní, když jsem zažádal o poskytnutí úvěru na stavbu domu na pozemku mého tchána, moje banka mi nabídla financování práva stavby. O co se vlastně jedná?

Anna L., Praha

S účinností nového občanského zákoníku v roce 2014 se veškeré nové stavby stávají součástí pozemku. Tuto skutečnost lze prolomit právě pouze právem stavby. V takovém případě pak může být majitel pozemku a stavby odlišný. Možná to zní zvláštně, ale právo stavby je věcí nemovitou, a i když s ní jako takovou nelze nakládat, se samotným právem ano.

Ve Vašem případě by se právo stavby zřizovalo písemnou smlouvou mezi Vámi jako stavebníkem a Vaším tchánem jako majitelem pozemku, na kterém bude stavba stát. Právo stavby však vznikne až účinným zápisem do katastru nemovitostí. Pokud by se tak nestalo, nastala by značná právní nejistota ze strany stavebníka. Kromě toho, že je nutné pro úspěšný zápis do katastru správně specifikovat pozemek, stejně tak nelze než doporučit popsat i samotnou stavbu, zejména pak její velikost, účel užívání, technické provedení, případně termín dokončení stavby. Podstatnou náležitostí smlouvy je ale zejména doba trvání práva stavby, a zda se jedná o úplatné či neúplatné zřízení práva.

K době trvání je nutno uvést, že právo stavby je dočasné a ve Vašem případě nesmí být zřízeno na dobu delší než 99 let. V případě, že by si smluvní strany ujednaly dobu delší než 99 let, pak by tato skutečnost způsobila neplatnost smlouvy. Není však vyloučeno, aby po uplynutí doby trvání, bylo nově sjednáno právo stavby s původním stavebníkem.

Při zřízení práva stavby je třeba neopomíjet daňovou povinnost, tedy že zřízení práva stavby za úplatu je předmětem daně z nabytí nemovitých věcí. Poplatníkem bude stavebník jako nabyvatel práva stavby.

Ve svém dotazu zmiňujete financování prostřednictvím bankovního úvěru. K tomu tedy uvádím, že pro banku je vždy důležitý účel úvěru a předpokladem poskytnutí úvěru k financování práva stavby bude samozřejmě úplata a dále zajištění bydlení. Častým požadavkem banky při sjednávání takového úvěru je, aby byly sjednány současně oba dva tyto účely.

Institut práva stavby je velmi zajímavý a může vyřešit situace mezi odlišnými vlastníky pozemku. Nicméně jak vyplývá z obsahu odpovědi na Vás dotaz, z důvodu právní jistoty a předcházení případným sporům je vhodné práva a povinnosti vlastníka pozemků a stavebníka v rámci smlouvy v maximální míře upravit.

Sledujte nás na
soc. sítích

Drobné stavby. Kdy není třeba stavební povolení?

Cikr.cz / Blog / Stavební právo / Drobné stavby

Drobné stavby

Mgr. Štěpán Ciprýn, LL.M.

Nedávno jsem si koupil pozemek, na kterém stojí malý rodinný domek. K domku bych chtěl přistavět verandu a na pozemku vybudovat skleník na pěstování zeleniny. Budu potřebovat nějaká stavební nebo jiná povolení?

Jan H., Strakonice

Kvůli některým novým stavbám a stavebním úpravám na stavební úřad vůbec nemusíte. Nevyžaduje se ani jejich ohlášení.

Z těch nově postavených staveb, které by se Vás mohly týkat, je to např. opěrná zeď do výšky 1 m, která nehraničí s veřejně přístupnými pozemními komunikacemi ani s veřejným prostranstvím, skleník do 40m² plochy a do 5 m výšky, který je dál než 2 m od hranice pozemku, stavba u rodinného nebo u rekreačního domu. Stavba, která stojí na pozemku rodinného nebo rekreačního domku, má zastavěnou plochu max. 25m², jedno nadzemní podlaží,  je vysoká max. 5 m a podsklepena do hloubky 3 m hloubky. Stavba musí souviset s užíváním domku a nesmí sloužit pro podnikání a nesmí se v ní skladovat hořlaviny nebo výbušniny. Stavba musí být minimálně 2 m od hranice pozemku a po jejím umístění musí zbýt alespoň 50% plochy pozemku schopného vsakovat dešťovou vodu, bazén do 40m² plochy u rodinného nebo rekreačního domu, který je dál než 2 m od hranice pozemku, výměna vedení technické infrastruktury, pokud se nemění trasa.

Co se týče stavebních úprav, jedná se o takové stavební úpravy a udržovací práce, kterými se nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhled stavby ani způsob užívání stavby, nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí a jejich provedení nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost.

Plánujete drobnou stavbu a nevíte, co všechno musíte úřadům oznámit?

Zjistíme za vás, jestli potřebujete stavební povolení, ohlášení nebo postačí územní souhlas. Poradíme vám s přípravou dokumentace a zajistíme, aby vše proběhlo podle zákona. Nabízíme rychlou a diskrétní konzultaci, odborné právní poradenství a expresní řešení do 48 hodin.

Co se týče přístavby Vaší verandy, zde nebudete potřebovat stavební povolení, ale jedná se o stavbu, která vyžaduje ohlášení stavebnímu úřadu. Pokud se tedy s přístavbou verandy vejdete do rozměru stavby pro ohlášení, která činí 150 m2 z celkové zastavěné plochy, dvě nadzemní podlaží, podkroví, suterén maximální hloubky 3m, budete potřebovat územní souhlas a ohlášení.

Pro některé stavby postačí pouze územní řízení, které představuje jednodušší proces. Stavby, u kterých není třeba ohlášení ani územní souhlas: Stavby do 25 m² zastavěné plochy s jedním nadzemním podlažím výšky max. 5 m nepodsklepené. Nesmí obsahovat obytné místnosti, hygienické zařízení ani vytápění ani nesmí sloužit k chovu zvířat. Dále jsou to vodovodní, kanalizační a energetické přípojky, nádrže na vodu do 100 m3, vzdálené nejdále 50 m od rodinného domu, ale třeba i odstavné plochy do 300m².

Určité zjednodušení pro stavby, na které dopadá ohlášení přinesla novela stavebního zákona účinná od 1.1.2018. Stavby, které bylo v současnosti možné začít užívat až po oznámení stavebnímu úřadu, tak bude moci nově stavebník začít užívat bez jakéhokoliv dalšího aktu ze strany úřadu.

V případě, že máte další dotazy, týkající se stavebního práva, pak neváhejte a kontaktujte nás.

Obraťte se na nás!