Za neumožnění styku s nezletilým dítětem v souladu s rozsudkem můžete dostat pokutu

Víte, že za neumožnění styku s nezletilým dítětem v souladu s rozsudkem můžete dostat od soudu pokutu?

Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník upravuje v ustanovení § 888 právo dítěte stýkat se s druhým rodičem. Dle tohoto ustanovení dítě, které je v péči jen jednoho rodiče, má právo stýkat se s druhým rodičem v rozsahu, který je v zájmu dítěte, stejně jako tento rodič má právo stýkat se s dítětem, ledaže soud takový styk omezí nebo zakáže; soud může také určit podmínky styku, zejména místo, kde k němu má dojít, jakož i určit osoby, které se smějí, popřípadě nesmějí styku účastnit. Rodič, který má dítě v péči, je povinen dítě na styk s druhým rodičem řádně připravit, styk dítěte s druhým rodičem řádně umožnit a při výkonu práva osobního styku s dítětem v potřebném rozsahu s druhým rodičem spolupracovat.

Z výše citovaného ustanovení, resp. z druhé věty tohoto ustanovení, vyplývá povinnost rodiče, který má dítě v péči nebránit druhému rodiči ve styku s dítětem. Pakliže dojde na úpravu poměrů nezletilého soudní cestou a v rozsudku bude vymezen čas a dny kdy má druhému rodiči s nezletilým být umožněn styk, a ze strany rodiče, který má dítě v péči, tomuto bude bráněno, může být nařízen výkon rozhodnutí.

Výkon rozhodnutí v takovémto případě upravuje zákon č. 292/2013 Sb., o zvláštních řízeních soudních (dále jen „ZŘS“). V tomto zákoně jsou rozeznávány dva způsoby výkonu takového rozhodnutí, a to ukládání pokut a odnětí dítěte.

Podle ustanovení § 502 ZŘS soud nařídí výkon rozhodnutí uložením pokuty proti tomu, kdo neplní dobrovolně soudní rozhodnutí nebo soudem schválenou dohodu o péči o nezletilé dítě, popřípadě o úpravě styku s ním anebo rozhodnutí o navrácení dítěte. Dle zákona platí, že pakliže je to účelné, pokutu může soud uložit i opětovně. Výše pokuty nesmí přesáhnout 50 000,- Kč a pokuty připadají státu. Výši částky vymožených pokut je evidována soudem.

ZŘS také stanoví, že shledá-li soud zvláštní důvody, nebo nebyl-li ten, kdo neplní soudní rozhodnutí nebo soudem schválenou dohodu o péči o nezletilé dítě a o úpravě styku s ním, v rozhodnutí nebo dohodě poučen o následcích neplnění stanovených povinností, vyzve jej, aby soudní rozhodnutí nebo soudem schválenou dohodu plnil, a poučí jej o možnosti výkonu rozhodnutí ukládáním pokut nebo odnětím dítěte. Na základě takovéhoto ustanovení tedy může nejprve dojít k výzvě k plnění své povinnosti, a teprve později až k uložení pokuty.

Ve výjimečných případech může dojít až k odnětí dítěte. ZŘS tak stanoví ve svém § 504, kdy je uvedeno, že zůstane-li postup soudu bezvýsledný nebo je-li po zahájení řízení z okolností případu zřejmé, že by tento postup zjevně nevedl ke splnění povinnosti, nařídí soud výkon rozhodnutí odnětím dítěte proti tomu, u koho podle rozhodnutí nebo dohody nemá být, a jeho předání tomu, komu bylo podle rozhodnutí nebo dohody svěřeno nebo má být navráceno, anebo tomu, komu rozhodnutí nebo dohoda přiznávají právo na styk s dítětem po omezenou dobu.

Pakliže se nacházíte v situaci, kdy Vám druhý rodič neumožňuje styk s dítětem, určitě se neváhejte obrátit na advokátní kancelář.

Půldruhého metru od cyklisty

Aktualita: Půldruhého metru od cyklisty

Řidič musí při předjíždění cyklisty dodržet alespoň vzdálenost půldruhého metru

Poslanecká sněmovna schválila dne 15. září 2021 novelu zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), která má vejít v účinnost od ledna roku 2022. Nově bude doplněn v § 17 odst. 6, ve kterém se stanoví, že se zakazuje řidiči motorového vozidla předjíždění cyklisty, jestliže by od něho nedodržel bezpečný boční odstup.

Novela také vymezuje, co se rozumí bezpečným bočním postupem. Tímto se má na mysli vzdálenost nejméně 1,5m mezi nejbližšími okraji motorového vozidla, přípojného vozidla nebo nákladu a jízdního kola, přívěsného vozíku nebo cyklisty. Vzdálenost půldruhého metru odpovídá zhruba vzdálenosti polovině jízdního pruhu.

Jinak je tomu však v místech, kde nejvyšší povolená rychlost nepřevyšuje 30 km/h. V takových případech je vzdálenost bezpečného bočního odstupu při předjíždění cyklisty kratší, a to konkrétně jeden metr.

Podle původního návrhu novely měla řidiči motorového vozidla hrozit za nedodržení takové povinnosti pokuta až 10 000,- Kč, zákaz řízení na půl roku a mohlo mu být odebráno sedm bodů. Na popud Senátu však došlo ke snížení maximální výše pokuty na 2 000,- Kč, a to v případě, že řidič motorového vozidla cyklistu neohrozí.

Novela si dává za úkol zvýšit ochranu cyklistů na silnicích. Podobná úprava platí ve Francii, Německu či Španělsku.

Pokud máte další dotazy, neváhejte se obrátit na advokátní kancelář Ciprýn & Kiršner.

Stát potrestal rodiče, kteří odmítli očkovat své děti.

Aktualita: Stát potrestal rodiče, kteří odmítli očkovat své děti. Evropský soud pro lidská práva to schválil.

Skupina rodičů, kteří odmítli naočkovat své děti proti nemocem, proti kterým je povinné nechat své dítě očkovat, byla za toto jednání potrestána. Kolektiv označený jako „Vavřiček a ostatní“ podal proti těmto sankcím stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva, který však stěžovatelům nevyhověl.

V České republice se musí děti povinně nechat očkovat proti tetanu, záškrtu, dávivému kašli a dalším. Tato povinnost spočívá v činnosti rodičů, kterou pan Vavřiček a ostatní neprovedli. Stěžovatelé odmítli své děti očkovat a v závislosti na tomto jednání byla Panu Vavřičkovi uložena pokuta ve výši 3.000,- Kč. Dětem ostatních účastníků bylo dočasně odepřeno předškolní vzdělávání. Proti tomuto postupu se jmenovaní ohradili a uvedli, že postup veřejných institucí spolu s uložením povinnosti spočívající v očkování dítěte je v rozporu s Evropskou úmluvou o ochraně lidských práv.

Konkrétně založili svá tvrzení na tom, že výše uvedené postupy odporují článku 8 Úmluvy, který stanoví, že každý má právo na respektování svého soukromého a rodinného života, obydlí a korespondence. Toto právo může být státem omezeno pouze v případech, kdy je to nezbytné v demokratické společnosti. Dále byl použit článek 9 Úmluvy, který garantuje svobodu myšlení, svědomí a náboženského vyznání.

Evropský soud pro lidská práva zhodnotil stížnost jako neopodstatněnou, uvedl tak v rozhodnutí z 8. 4. 2021. Co se týče rozporu jednání a ustanovení článku 8 Úmluvy došel k závěru, že zařízení povinného očkování je nutné, a zmíněné sankce v rozporu s tímto ustanovení rovněž nejsou. Tento druh očkování je prováděn z toho důvodu, aby došlo k nastolení kolektivní imunity, která má mimo jiné chránit jedince, kteří se očkovat nemohou. Právě proto je nutné, aby svou povinnost splnili ti jedinci, kteří patří do skupiny, která není riziková a vakcína jim nezpůsobí újmu na zdraví. Sankce v podobě uložení pokuty a dočasného odepření předškolního vzdělávání soud shledal jako proporcionální a nezbytné v demokratické společnosti. Argument opřený o článek 9 Úmluvy byl následně zbořen jednoduchým tvrzením, které dokládalo fakt, že tento článek zastřešuje odlišné hodnoty než ty, které byly předmětem daného sporu.

Kdy a jak podat podnět České obchodní inspekci?

Kdy a jak podat podnět České obchodní inspekci?

Česká obchodní inspekce (ČOI) je orgánem státní správy podřízeným ministerstvu průmyslu a obchodu. Její působnost je upravena především zákonem České národní rady ze dne 20. října roku 1986 č. 64/1986 Sb., o České obchodní inspekci, kterým byla zároveň i ustavena a došlo tak k nahrazení tehdejší Státní obchodní inspekce. 

Pokud přemýšlíte o tom, že se na ČOI obrátíte, je nejprve vhodné si ověřit, zda obsah zamýšleného podnětu spadá do působnosti České obchodní inspekce. Působnost ČOI je stanovena v ustanovení § 2 zákona o České obchodní inspekci. Ustanovení uvádí, že Česká obchodní inspekce kontroluje fyzické a právnické osoby, které nabízejí, prodávají, dodávají nebo uvádějí na trh výrobky, nabízejí nebo poskytují služby nebo vyvíjejí jinou činnost podle tohoto zákona nebo podle zvláštního právního předpisu, pokud to tento zákon nebo zvláštní právní předpis stanoví. Budete se tak na ni moc obrátit pokud například obchodník neoznačí zboží nebo nabízené služby cenami nebo je Vám špatně naúčtuje. Dále například pokud obchodník nabízí výrobky bez návodů k použití v českém jazyce, nevydá na vyžádání doklad o koupi se všemi náležitostmi, neinformuje spotřebitele o právech při uplatnění reklamace, nevystaví doklad o přijetí reklamace ani o tom, jakým způsobem reklamaci vyřídil nebo například nevyřídí reklamaci do 30 dnů, popřípadě v delší lhůtě, na které se dohodli.

Naopak ČOI není oprávněna řešit podání týkající se kvality potravinářských, zemědělských a tabákových výrobků či nekalých obchodních praktik při jejich prodeji. Toto totiž spadá do působnosti Státní zemědělské a potravinářské inspekce a ČOI se těmito produkty a službami může zabývat jen z hlediska poctivosti jejich prodeje, popřípadě z hlediska omezení jejich prodeje vymezeným skupinám spotřebitelů. 

Pokud dojde ze strany ČOI ke zjištění porušení povinnosti obchodníka, je oprávněna uložit pokuty či jiná opatření. Výše takové pokuty pro nejzávažnější přestupky se může pohybovat až do výše 50 milionů Kč. Pokud se naopak bude jednat o méně závažné přestupky, pak se celá situace nemusí projednávat ve správním řízení a pokud kontrolovaný souhlasí, může mu ČOI uložit pokutu na místě ve výši nepřesahující 10 000 Kč. Mezi jiná opatření patří například zákaz prodeje či uvádění na trh některých výrobků, resp. jejich stažení z trhu. 

Podnět k ČOI lze podat v listinné podobě, ale rovněž i v digitální. Listinný podnět můžete odeslat na adresu pracovišť, které jsou jednoduše dohledatelné na webových stránkách ČOI www.coi.cz a nebo dokument můžete na takové pracoviště zanést osobně. Dovolujeme si Vás upozornit, že dokument v listinné podobě, který je neúplný nebo poškozený (např. část textu chybí nebo je nečitelný) a současně z něj nelze určit, kdo jej odeslal, ČOI nezpracovává. Digitální podnět lze zaslat rovněž prostřednictvím e-mailu.

Pravděpodobně nejrychlejší a nejpohodlnější způsob odeslání podnětu ČOI je využít služby e-podatelna na webových stránkách www.coi.cz/podatelna/. Elektronický formulář Vás navede, jak postupovat při vyplňování informací. Podle správního řádu platí, že z podání musí být patrno, kdo jej činí, které věci se týká, co se navrhuje a fyzická osoba uvede v podání jméno, příjmení, datum narození, místo trvalého pobytu, popřípadě jinou adresu pro doručování. 

O výsledku podnětu budete vyrozuměni. ČOI by měla podnět vyřídit do 30 dnů. 

Pokud si nejste jisti, jak podnět k ČOI podat či zda Vaše záležitost spadá do její působnosti, neváhejte se obrátit na advokátní kancelář.