Skip to content

Každý laik zná klasické právnické profese, na které nejčastěji natrefí třeba v televizi – ať už ve zprávách, nebo v dobrodružných seriálech z kriminálního prostředí. Je snadné podlehnout dojmu, že jediná cesta, kterou se student právnické fakulty může po dostudování vydat, je advokát, státní zástupce, nebo soudce. Další profese ukotvené v obecném povědomí veřejnosti jsou ještě exekutor a notář. Ve skutečnosti množství studentů, které všechny tyto profese zaměstnají dohromady, tvoří maximálně 15 procent absolventů právnické fakulty. Co pak dělá ten zbytek? 

Kromě absolventů práva, kteří se rozhodli jít jinou cestou, než je právo, a kterých není zanedbatelné množství, většina absolventů dělá na ministerstvech, správních úřadech, policii a v různých jiných částech právního aparátu. I na místech, kde byste nepřepokládali, že bude potřebný právník, nějakého určitě potkáte. Koneckonců i na fakultě se učíme, že právo „prozařuje“ všemi oblastmi lidského života (ať to znamená cokoliv).

Firemní právník

Část trhu, na které se uplatňuje velké procento absolventů a kterou jsme zatím schválně nezmínili, je profese tzv. podnikového právníka. Tento termín je reliktem z doby socialismu a označuje právníky zaměstnané v státním podniku. Samozřejmě i dnes najdeme pracovní místa, na která termín podnikový právník naprosto sedí, například Česká pošta nebo Lesy ČR…. ale jelikož v dnešní době tvoří drtivou většinu zaměstnavatelů různé obchodní korporace, pojem „podnikový právník“ není tak docela výstižný a užívá se spíš „firemní právník“, „in-house právník“, nebo podobně – „in house council“. 

Služby firemního právníka

Zjednodušeně můžeme říct, že průměrný firemní právník se zabývá veškerou právní agendou, která se týká jeho zaměstnavatele a poskytuje služby jenom jemu, čím je obor a rozsah jeho práce striktně vymezený. Podle druhu zaměstnavatele se tedy může mít firemní právník zabývat velmi úzkou, nebo naopak velmi širokou právní agendou. I firmy s vlastními právníky často hledají z různých důvodů externí pomoc u advokátních kanceláří. Často se jedná o agendu, ve které nemůžou podnikoví právníci jednat sami, nebo s danou oblastí nemají zkušenosti, případně v obdobích, kdy je práce ve firmě tolik, že samotní by nápor nezvládli.

Odborníci na korporátní právo

Řešením pro malé i velké firmy, kterým se nevyplatí zaměstnávat vlastního firemního právníka je služba, kterou nabízí různé advokátní kanceláře včetně té naší. Naši advokáti se specializací na korporátní právo jsou firmám schopni poskytovat stejně dobré služby jako in-house právníci, ovšem nás nemusíte platit každý měsíc, jenom v době, kdy naše právní služby skutečně potřebujete. Ačkoliv to samozřejmé není pravidlem, advokáti s dlouholetou praxí často odvedou nejenom stejně dobrou práci jako firemní právníci, ale díky zkušenostem i práci lepší.

Firemní právník CIKR

Naše advokátní kancelář má na kontě dlouhodobou úspěšnou spolupráci s firmami různých velikostí a odborností a vždy se nám podařilo dotáhnout jejich agendu do úspěšného konce a k spokojenosti na obou stranách. Rádi vám pomůžeme i v případě, že vlastního právníka(y) máte, ale potřebujete právní oddělení z důvodu nečekané situace v určitém období posílit. Naší advokáti vám poradí v pracovním právu, obchodním právu, ve věci nemovitostí a realit a v dalších, které patří do jejich odbornosti, proto neváhejte nás kontaktovat.

 

Sledujte nás na
soc. sítích

další články

Vyhrajeme i prohraný případ

Vyhrajeme i prohraný případ