Právo na stejnou životní úroveň

Obecně je rozšířeno povědomí o výživném jednoho z partnerů. Nelze ovšem zapomínat ani na další možnost dorovnání životní úrovně manželů formou příspěvku na potřeby života rodiny. Na co máte právo vymahatelné u soudu, vám dá odpověď tento článek.

Péče o rodinu

Manželé jsou si v manželství rovni a tento vztah je založený na vzájemné solidaritě a pomoci. Oba manželé musí přispívat na potřeby života rodiny tak, aby životní úroveň všech členů rodiny byla srovnatelná. Toto pravidlo platí, přinejmenším dokud spolu manželé žijí v rodinné domácnosti. Takto přispívat jsou povinni podle svých majetkových poměrů, schopností a možností. Důležité je, že poskytování majetkových plnění má stejný význam jako osobní péče o rodinu. Pokud tedy jeden manžel chodí do práce a druhý manžel se pouze stará o děti a domácnost, stále mohou oba solidárně přispívat rodině, aniž by jeden z manželů mohl tomu druhému něco vyčítat.

Příspěvky rodině

Z platu prvního manžela hradí manželé potřeby života rodiny (např. náklady na bydlení rodiny, na nákup potravin a jiného zboží, na provoz společného auta, na zdravotní péči). Druhý manžel zase uspokojuje potřeby rodiny v osobní rovině péčí o rodinu (např. vedením domácnosti, péčí o čistotu domácnosti, přípravou jídel, starostí o děti). Tyto příspěvky rodině jsou si tedy rovny. Ve většině rodin budou oba manželé přispívat jak penězi, tak osobní péčí. Poměr těchto příspěvků manželů může být významně vychýlen, např. když jeden z manželů odmítá finančně i osobně přispívat na potřeby života rodiny. V takovém případě má druhý manžel právo podat žalobu, kterou se bude u soudu domáhat povinnosti, aby první manžel hradil příspěvek na náklady rodiny a to i zpětně.

Výživné manželů

Dalším nástrojem práva chránícím rovnost manželů je výživné manželů. Vyživovací povinnost mezi manžely trvá od uzavření sňatku až do jeho rozvodu a má přednost před vyživovací povinností dětí i rodičů. Vyživovací povinnosti manželů tedy nastoupí například v situaci, kdy dítě živí na základě své vyživovací povinnosti rodiče a toto dítě uzavře manželství. Rodiče již nejsou nadále povinni dítě živit. Manželé mají právo na stejnou hmotnou a kulturní úroveň. Pokud jeden z manželů není schopen zajišťovat své potřeby či jsou tyto potřeby zajišťovány u manželů v rozdílné míře, má druhý manžel právo požadovat výživné. Tohoto osobního práva se manžel může domáhat i žalobou u soudu.

Vyplacení vyžívného

Oproti výše uvedenému případu příspěvku na potřeby života rodiny není pro samotný nárok žalovat rozhodující, zda spolu manželé žijí v rodinné domácnosti či nikoli a výživné manžela není možno přiznat zpětně, ale až od podání žaloby. Výživné se obvykle platí v pravidelných měsíčních dávkách splatných dopředu. Ovšem oprávněný a povinný se mohou dohodnout i na jednorázovém splacení.

Zatajení příjmů

Je otázkou co dělat, když komunikace s manželem vázne a nejste si jisti, zda vás manžel chce ošidit o svou životní úroveň či nikoli. Manžel tedy odmítá sdělit údaje, které druhý manžel potřebuje k posouzení toho, zda je jeho životní úroveň nižší. Typicky tedy zatajuje své příjmy, majetek aktuální i stávající pracovní, studijní a podobné činnosti či dluhy. Pro fungování manželství je nutné, aby na sebe manželé brali ohled. Pokud tohoto ohledu nejsou schopni a informace mezi nimi neproběhne, dává jim zákon výslovné právo, aby jim druhý manžel tyto údaje sdělil. Pokud tak neučiní, je možno podat žalobu na povinnost údaje sdělit.

Ve všech případech doporučujeme obrátit se s posouzením vaší situace a návrhem případného řešení soudního či mimosoudního řešení na advokáta, který je schopen zohlednit i jemné nuance rodinného práva, které pro stručnost nebylo možno v tomto článku zmínit. Proto neváhejte a kontaktujte nás.

Sledujte nás na
soc. sítích

Nemůžete vídat svá vnoučata?

DOTAZ: Dobrý den, před rokem se můj syn rozvedl se svojí manželkou, která dostala do výlučné péče mé dva vnuky (5 a 8 let) a odstěhovala se s nimi do 150 km vzdáleného města. Snažila jsem se s bývalou snachou spojit, že bych je přijela navštívit, abych vnuky viděla, ale ona to odmítla. Dříve jsem s vnuky trávila spoustu času, neboť jsem synovi a bývalé snaše pomáhala s hlídáním, kvůli jejich pracovnímu vytíženi. Teď mi vnuci velmi chybí. Mohu s tím něco udělat?

Tato situace, kdy má rozchod či rozvod rodičů negativní vliv na vztahy napříč celou rodinou, bohužel není v dnešní době neobvyklá. Problém je v tom, že v případě rozchodu nebo rozvodu rodičů, rozhoduje o péči o nezletilé děti soud pouze ve vztahu k nim, nikoli ve vztahu k širší rodině, ačkoli k ní mohou mít děti velmi blízko. Naštěstí zákon myslí i na tyto příklady.

Styk dítěte s osobou blízkou

Zákon upravuje právo stýkat se s dítětem i pro další příbuzné osoby, nejen pro rodiče. Patří sem dokonce i osoby, které nejsou s dítětem v příbuzenském vztahu, ale mají k sobě společensky blízko a dítě k nim má citový vztah. Nadto se posuzuje i to, když by dítěti byla nedostatkem styku s těmito osoby způsobena újma. Právu těchto osob na stysk s dítětem odpovídá i právo dítěte na styk s nimi, pokud s tím tyto osoby souhlasí.

Dohoda nebo soud

V případě rozvodu manželství je běžná praxe taková, že ve dnech, kdy je dítě s matkou vídá se i s příbuznými z její strany, kdy totéž platí i pro otce a příbuzné z jeho strany. Z vaší odpovědi bohužel není zřejmé, jestli a jak často se váš syn s vnuky vídá a jestli je vy máte možnost vídat, alespoň když jsou s otcem. V případě, kdy tady tato možnost není a není zde možná ani domluva s vaší bývalou snachou, jak vy popisujete, přichází na řadu soud.

Nejlepší zájem dítěte

Vy se v nastalé situaci můžete obrátit na příslušný soud s návrhem na úpravu styku s vnoučaty, kde musíte prokázat zejména to, že jste prarodičem dítěte, že k sobě s vnuky máte blízkou citovou vazbu a že úprava styku je tak v nejlepším zájmu nezletilých dětí. Právě nejlepší zájem dítěte je totiž tím, co hraje při rozhodování všech řízení, jejichž účastníkem je dítě, o jehož právech a povinnostech má být rozhodováno, tu nejdůležitější roli. Nadto budete muset u soudu prokázat, že jste s to se o vnuky ve chvílích, které by s vámi eventuelně mohli trávit, postarat a že je čas s vámi strávený pozitivně ovlivní.

V případě, že soud vyhoví vašemu návrhu na úpravu styku, bude z toho pro vás plynout i několik povinností. Zejména pak přebírání a vracení vnuků vaší bývalé snaše ve stanoveném čase a na stanoveném místě a také dostatečná komunikace s matkou vašich vnuků.

Pokud byste potřebovala pomoci se sepsáním návrhu na úpravu poměrů, neváhejte kontaktovat naši advokátní kancelář CIKR, kde vám rádi s dalším postupem poradíme. Jsme experti na rodinné právo.

Sledujte nás na
soc. sítích

Zastavení exekuce na výživné

Cikr.cz / Blog / Insolvence a exekuce / Zastavení exekuce výživné

Zastavení exekuce výživné

Mgr. Štěpán Ciprýn, LL.M.

DOTAZ: Dobrý den, od roku 2016, kdy jsem se rozvedl s manželkou, platím manželce výživné na syna Radima 7 000,- Kč měsíčně. Na této výši výživného jsme se dohodli a výživné jsem po celou dobu včas platil. Letos v létě jsem byl nucen ukončit své podnikání a dostal jsem se krátkodobě do finančních potíží, kdy jsem nebyl schopen uhradit včas dvě splátky výživného. Manželka podala za syna návrh na exekuci a mně byl odstaven bankovní účet. Od září se mi podařilo sehnat dobré zaměstnání a dluh na výživném jsem doplatil, exekuce ale nadále běží. Nevíte, jak bych se mohl exekuce zbavit?

Právo na zastavení exekuce

Exekuce na výživné může být nařízena jak pro dlužné výživné, tak zároveň pro tzv. „běžné výživné“ do budoucna, což je i váš případ. Vaším právem je domáhat se zastavení takové exekuce při splnění podmínek uvedených v ustanovení § 290 odst. 2 zákona č. 99/1963 Sb. občanský soudní řád, který stanoví, že „Na návrh povinného může soud zastavit nařízený výkon rozhodnutí srážkami ze mzdy, jestliže jsou srážky prováděny již jen pro běžné výživné a lze předpokládat, že povinný vzhledem ke svému chování i poměru k práci bude výživné plnit dále dobrovolně.“

Doplacení dlužného výživného

První podmínkou je tedy doplacení dlužného výživného, což jste splnil. Dále bude soud posuzovat, zda lze přepokládat, že výživné bude nadále hrazeno dobrovolně. Přitom soudy vychází z několika okolností, a to např. zda bylo výživné v mezidobí hrazeno řádně a včas (tj. jaký je postoj povinného k hrazení výživného, zda své povinnosti úmyslně nevyhýbá), jaké jsou majetkové a výdělkové poměry povinného, zda má povinný stálý pracovní poměr, jak je v práci hodnocen, z jakého důvodu došlo k prodlení s uhrazením výživného (tedy z jakého důvodu došlo k nařízení exekuce) apod.

Podle judikatury Nejvyššího soudu bývá obvyklé zastavení exekuce v případě, že je výživné dobrovolně hrazeno po dobu tří až čtyř měsíců. Na tento postup soudu však nelze zcela spoléhat, neboť zásadní bude též posouzení specifik daného případu a výše uvedených okolností.

Máte exekuci kvůli výživnému, i když jste dluh už zaplatili nebo nikdy nevznikl?

Pomůžeme vám navrhnout zastavení exekuce, prověříme oprávněnost dluhu a zajistíme ochranu vašich práv. Vše diskrétně, rychle a s důrazem na co nejrychlejší vyřešení vaší situace. Nabízíme odborné právní poradenství a expresní pomoc do 48 hodin.

Návrh na zastavení exekuce

V prvé řadě je třeba podat exekučnímu úřadu návrh na zastavení exekuce. Pokud nedojde k zastavení exekuce exekučním úřadem, kterým si při svém rozhodování vyžádá stanovisko protistrany, bude věc postoupena soudu.

Pokud se vám podaří u soudu prokázat, že k neuhrazení dvou splátek výživného došlo z objektivních příčin, a že máte stálou práci s příjmem, ze kterého jste bez potíží schopen výživné hradit, máte rozhodně šanci exekuci zastavit. Mějte ovšem na paměti, že výživné je nutné nadále hradit řádně a včas, neboť jakékoli další prodlení by mohlo snahu o zastavení exekuce zmařit. Máte-li nyní již dostatek finančních prostředků, lze též zvážit složení zálohy na výživné do budoucna, k čemuž by soud samozřejmě přihlédl a významně by to mohlo přispět k zastavení exekuce.

Závěrem uvádíme, že současně se zastavením exekuce můžete požádat i o její odklad. Soud exekuci odloží, lze-li očekávat, že exekuce bude zastavena. Pokud potřebujete pomoci se zastavením exekuce nebo s výživovací povinností na vaše dítě (rodinné právo), neváhejte kontaktovat naší advokátní kancelář CIKR.

Obraťte se na nás!

Změna příjmení nezletilého dítěte

DOTAZ: Dobrý den, jsem matkou desetileté holčičky, která mi byla soudem svěřena do výlučné péče. Otec je oprávněn stýkat se s dcerou, dle soudního rozhodnutí, na 7 dní v měsíci, avšak skutečně ani takto omezenou dobu nevyužívá. Dcera považuje za otce mého současného manžela, se kterým mám také druhé dítě. Nyní projevila dcera přání, že by se chtěla jmenovat stejně jako zbytek rodiny, tedy já, manžel a náš syn, avšak její skutečný otec nechce souhlas se změnou příjmení udělit. Mám možnost, jak přání dcery vyhovět?

Výlučná péče

Ačkoli máte dceru svěřenou do výlučné péče vy, váš manžel má k dceři stejná práva a povinnosti v rámci rodičovské odpovědnosti. Zcela stěžejní je skutečnost, že by rodičovská odpovědnost měla být vykonávána v souladu se zájmy dítěte a rodiče by ji měli vykonávat ve vzájemné shodě. Tato základní pravidla upravuje zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „OZ“).

Pokud se rodiče nedokážou dohodnout ohledně záležitosti, která je pro dítě významná, mají možnost obrátit se na soud, který v dané věci rozhodne a může tak nahradit souhlas druhého rodiče, který jej odmítá dát, ačkoli by tak činil v zájmu dítěte (§ 877 OZ).

Rozhodnutí soudu

Ve vašem případě by tedy bylo nejvhodnějším řešením obrátit se na příslušný soud, kdy se bude jednat o soud, do jehož působnosti spadá město, ve kterém má vaše dcera hlášen trvalý pobyt. K tomuto soudu podáte návrh na rozhodnutí soudu o významné záležitosti nezletilé – nahrazení souhlasu druhého rodiče se změnou příjmení.

Vzhledem k věku vaší dcery je velmi pravděpodobné, že soud nařídí její pohovor na OSPOD (orgán sociálně-právní ochrany dětí), kde budou tamější pracovnice zjišťovat její názor na celou věc, nebo bude dcera předvolána k soudu. V druhém případě by provedl pohovor s dcerou sám soudce bez přítomnosti dalších osob. Právě sdělení dcery by bylo pro finální rozhodnutí stěžejním kritériem, avšak s největší pravděpodobností byste byla u soudu podrobena výslechu také vy a dceřin otec. Po zjištění rozhodných skutečností by soud rozhodl o vašem návrhu, a to tak, že by nahradil souhlas otce se změnou příjmení, nebo by váš návrh zamítl.

Pokud řešíte obdobnou situaci a potřebujete právní poradenství v oblasti rodinného práva, neváhejte kdykoli kontaktovat naši advokátní kancelář CIKR.

 

Sledujte nás na
soc. sítích