Jak probíhá rozvod u soudu?

Cikr.cz / Blog / Rodinné právo / Jak probíhá rozvod u soudu?

Jak probíhá rozvod u soudu?

Mgr. Štěpán Ciprýn, LL.M.

Zahájení rozvodového řízení

Rozvodové řízení je zahájeno návrhem jednoho z manželů, anebo společným návrhem obou manželů, který je třeba podat k soudu. Pro řízení je místně příslušný soud, v jehož obvodu mají nebo měli manželé poslední společné bydliště, bydlí-li v obvodu tohoto soudu alespoň jeden z manželů.

Výslech účastníků

Po úhradě soudního poplatku soud nařídí jednání, ve kterém dojde k výslechu účastníků. Dle občanského soudního řádu má soud povinnost manžele přimět k odstranění příčin rozvratu a usilovat o jejich smíření. Rozlišuje se tedy rozvod sporný, se zjišťováním příčin rozvratu manželství, a nesporný, bez zjišťování příčin rozvratu manželství.

Výsledkem rozvodového řízení před soudem je zánik manželství. Rozvod manželství upravuje občanský zákoník především v ustanoveních § 755 – § 758. Manželství může být rozvedeno, je-li soužití manželů hluboce, trvale a nenapravitelně rozvráceno a nelze očekávat jeho obnovení.

Příčiny rozvodu

Při rozvodu je nutné prokázat existenci rozvratu a jeho příčin, avšak existují případy, kdy i přesto, že je soužití manželů rozvráceno, soud je nemusí rozvést. Např. v situaci, kdy je rozvod v rozporu se zájmy nezletilého dítěte, nejčastěji jde o fyzické či psychické postižení nebo invaliditu, nebo se zájmy manžela, který se na rozvratu manželství převážně nepodílel a kterému by byla rozvodem způsobena závažná újma. V případě, kdy spolu manželé nežijí déle než 3 roky, soud manželství rozvede, i kdyby to bylo v rozporu se zájmy jednoho z manželů.

Úprava poměru k nezletilým dětem

Před samotným řízením o rozvodu manželství musí nejprve proběhnout soudní řízení ohledně úpravy poměrů k nezletilým dětem. Bez pravomocného rozhodnutí soudu ve věci péče o nezletilé děti totiž soud manželství nerozvede.

Sporný rozvod

Po nabytí právní moci rozhodnutí soudu ve věci péče o nezletilé děti začíná samotné řízení o sporném rozvodu. Soud nejprve přečte či shrne obsah návrhu na rozvod a zopakuje podstatné skutečnosti. Poté vyzve žalobce, tedy toho, kdo návrh na rozvod podal, zda chce k návrhu něco doplnit nebo se k němu vyjádřit, a stejně tak k vyjádření vyzve i druhou stranu, tedy žalovaného. Dále soud přistoupí k výslechu účastníků. U žalobce si soud ověří údaje a tvrzení uvedená v návrhu na rozvod a od žalovaného zjistí, zda má zájem se k návrhu na rozvod připojit, či nikoli.

Čeká vás rozvod a nevíte, co vás u soudu čeká?

Pomůžeme vám zorientovat se v celém průběhu rozvodového řízení. Vysvětlíme vám vaše práva, připravíme vás na jednání a zajistíme právní zastoupení. Nabízíme rychlou a diskrétní konzultaci, odborné poradenství a expresní pomoc do 48 hodin.

 

Znalecký posudek

Soud také může stanovit znalce, např. z oboru psychologie či psychiatrie, za účelem vyhotovení znaleckého posudku. Mohou být vyžádány i zprávy o majetkových poměrech manželů, dotazy na banky apod. Po vypracování znaleckých posudků nařídí soud další jednání a na základě návrhu účastníků mohou být znalci vyslechnuti. Pokud má soud dostatek důkazů, vyzve účastníky k závěrečné řeči a vynese závěrečné rozhodnutí.

Sporný nebo nesporný rozvod?

Sporný rozvod je sám o sobě velmi komplikovaný a zdlouhavý – může trvat i rok či déle, přičemž v případě neshody je nutné před soudem vyřešit např. i vypořádání společného jmění manželů anebo vyřízení výživného pro jednoho z manželů.

Kratší a méně náročný je rozvod nesporný. Jestliže jsou splněny všechny zákonné podmínky pro nesporný rozvod a manželé se dohodli na vypořádání majetkových poměrů, bydlení a výživném pro dobu po rozvodu manželství, může být zahájen samotný rozvodový proces, kdy soud nařídí ústní jednání. Zde již soud nezjišťuje příčiny rozvratu manželství a většinou celý proces směřující k vydání rozhodnutí o rozvodu manželství je otázkou jednoho stání.

V případě, že žijete v nefunkčním manželství a rozvod zvažujete, je na místě obrátit se na odborníky v tomto oboru, kteří se budou snažit vám tuto těžkou životní situaci co nejvíce ulehčit poskytnutím úplného rozvodového právního servisu, abyste mohli bez stresu vše zvládnout.

Neváhejte kdykoli kontaktovat naši advokátní kancelář CIKR.

Obraťte se na nás!

Právní a legislativní změny v roce 2021? | CFOworld

Jaký bude rozdíl mezi insolvenčním řízením v roce 2020 a 2021? To se dozvíte v článku od CFOworld.

Autorem tohoto článku je advokát Mgr. Štěpán Ciprýn, který se specializuje na právo obchodních korporací.

Advokátní kancelář CIKR nabízí kvalitní právní služby pro firmy za zvýhodněnou cenu. Náš tým odborníků vám poslouží jako náhrada firemního právníka kdykoliv ho budete potřebovat, zároveň ale zaplatíte jenom odpracované hodiny podle našeho zvýhodněného advokátního tarifu.

Sledujte nás na
soc. sítích

Jaký je postup při vymáhání dluhu?

Stalo se vám již někdy, že vám nebyly proplaceny faktury nebo třeba, že ten, kdo jsi od vás půjčil peníze, je nevrátil? Tyto situace bývají velmi nepříjemné, ale vězte, že nejsou neřešitelné.

Upozornění dlužníka o dluhu

Prvním krokem, který je třeba udělat, abyste získali svou pohledávku, je zkrátka se dlužníkovi připomenout a upozornit ho na vzniklou pohledávku,  tímto krokem je třeba vyloučit případné administrativní nesrovnalosti (chyba při převádění peněz na účet, špatné číslo účtu..), či neúmyslné opomenutí dlužníka. Často se ovšem stává, že dlužník platit nechce a je potřeba přistoupit k formálnějšímu kroku. Tou je předžalobní upomínka, která je důležitá mimo jiné i pro přiznání náhrady nákladů řízení v případném budoucím soudním sporu.

Předžalobní výzva

Předžalobní upomínku si můžete sepsat sami nebo můžete požádat o pomoc advokáta, který vám ji sepíše. Upomínka sepsaná advokátem má přitom silnější psychologický účinek na příjemce této upomínky. V mnoha případech dlužník po této předžalobní výzvě svoji pohledávku uhradí a není třeba dalších kroků. Jaký je ale další krok v případě, že by výzva nezabrala?

Podání žaloby k soudu

Dalším krokem v případě neuhrazení pohledávky je podání žaloby k soudu. Nejrychlejší a zároveň nejjednodušší formou je Návrh na vydání elektronického platebního rozkazu. Pokud má Návrh veškeré potřebné náležitosti a vaše právo na peněžité plnění je jasně dokázáno (smlouvou, fakturou..) vydá soud elektronický platební rozkaz. Pokud ale dlužník proti tomuto elektronickému platebnímu rozkazu podá odpor nebo si nepřebírá poštu či se přestěhoval, elektronický platební rozkaz se zruší a celý proces se značně zpomalí, začne běžné soudní řízení. Pokud věřitel v tomto soudním řízení prokáže oprávněnost pohledávky, vydá soud rozsudek, díky kterému bude dlužník mít povinnost zaplatit dluh a náklady řízení (pokud byla zaslána předžalobní výzva, v opačném případě tomu tak být nemusí).

Exekuce nebo soudní výkon rozhodnutí

I tak může dlužník dělat mrtvého brouka a nic nezaplatit. V takovém případě se můžete domoci své pohledávky pomocí soudního výkonu rozhodnutí či exekuce, načež je třeba sepsat návrh na zahájení exekuce, s čímž vám mohou pomoci naši zkušení advokáti. Exekutor může zablokovat dlužníkovi finanční prostředky na jeho účtech, rozprodat jeho majetek a také obstavit jeho mzdu. Pokud se touto cestou podaří vymoci dluh, exekutor zašle vymožené prostředky ve výši vaší pohledávky na účet váš nebo vašeho právního zástupce.

Pokud řešíte obdobnou situaci a potřebujete právní poradenství v oblasti exekuce, neváhejte kdykoli kontaktovat naši advokátní kancelář CIKR.

Sledujte nás na
soc. sítích

Rozvázání pracovního poměru kvůli COVID

Pracovní poměr může být rozvázán dohodou, výpovědí, okamžitým zrušením nebo zrušením ve zkušební době. Zatímco zaměstnanec může dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoliv důvodu nebo i bez uvedení důvodu, zaměstnavatel smí uvést pouze důvod, který mu dovoluje zákon. Jak se ale bránit při porušení zákoníku práce?

Důvody k ukončení pracovního poměru

Takovými důvody jsou, že se ruší zaměstnavatel nebo jeho část, přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část, stane-li se zaměstnanec nadbytečným, nesmí-li zaměstnanec dle lékařského posudku konat dosavadní práci pro pracovní úraz či nemoc z povolání, pozbyl-li zaměstnanec dlouhodobě zdravotní způsobilost, nesplňuje-li zaměstnanec předpoklady pro výkon sjednané práce, i když jej zaměstnavatel v době posledních 12 měsíců písemně vyzval k odstranění nedostatků, jsou-li u zaměstnance dány důvody pro okamžité zrušení pracovního poměru nebo pokud zaměstnanec závažně porušil povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci a konečně, poruší-li zaměstnanec zvlášť hrubým způsobem povinnost dodržovat stanovený režim dočasné pracovní neschopnosti v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti.

Ukončení kvůli koronaviru

Pokud bude zaměstnavatel rozvazovat pracovní poměr kvůli pandemii koronaviru, bude se především jednat o výpověď z organizačních důvodů, tedy zaměstnanec se pro něj stane nadbytečným nebo se zaměstnavatel ruší či přemísťuje. Odstupné v tomto případě závisí na tom, jak dlouho pro zaměstnavatele zaměstnanec pracuje. Pokud pracovní poměr trval méně než rok, má zaměstnanec nárok na jednonásobek průměrného měsíčního výdělku, pokud trval od jednoho roku do dvou let, má nárok na dvojnásobek průměrného měsíčního výdělku, a pokud pracovní poměr trval dva roky a více, zaměstnanec má nárok na trojnásobek průměrného měsíčního výdělku.

Výpověď v ochranné době

Zaměstnanci se nesmí dát výpověď v ochranné době. Takovou ochranou dobou se míní, když je zaměstnanec uznán dočasně pracovně neschopným, v případě karantény, při výkonu vojenského cvičení či služby, v době, kdy je zaměstnanec vyloučen z práce pro výkon veřejné funkce, v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo čerpá mateřskou dovolenou nebo rodičovskou dovolenou. Dále když zaměstnanec pracující v noci je uznán dočasně nezpůsobilým k noční práci a když zaměstnanec poskytuje dlouhodobou péči, ošetřuje dítě mladší 10 let nebo jiného člena domácnosti.

Jak podat výpověď?

Výpověď musí být písemná a doručena zaměstnanci do vlastních rukou. Zákoník práce primárně požaduje, aby bylo doručováno zaměstnanci na pracovišti, ovšem v současné době je možné, že zaměstnavatelé budou více preferovat doručování poštou. Za doručenou se považuje i výpověď, jejíž přijetí zaměstnanec odmítne. Písemnost se považuje za doručenou posledním dne patnáctidenní lhůty, která je zaměstnanci poskytnuta k vyzvednutí na poště.

Porušení zákona

Pokud by zaměstnavatelé porušovali pravidla stanovená zákoníkem práce, existuje pro ně hrozba Státního úřadu inspekce práce. Pro porušení zákona zaměstnavatelům hrozí statisícové až milionové pokuty.

Advokátní kancelář CIKR

Byl s vámi neoprávněné rozvázán pracovní poměr? Bylo narušeno pracovní právo? Nebojte se bránit.
Náš klient se vrátil zpět do práce po tom, co soud potvrdil, že byl jeho pracovní poměr neoprávněně rozvázán. Nadto bude klientovi vyplacen veškerý ušlý výdělek za dobu jeho propuštění. Tato částka byla soudem stanovena na více než 1 milion Kč. Pokud se vás týká obdobná situace, rádi vás budeme zastupovat. Pro více informací nás kontaktujte.

 

 

Sledujte nás na
soc. sítích

Proč i malá firma potřebuje právníka?

Část trhu, na které se uplatňuje velké procento absolventů, je profese tzv. podnikového právníka. Tento termín je reliktem z doby socialismu a označuje právníky zaměstnané v státním podniku. Samozřejmě najdeme pracovní místa, na která termín podnikový právník naprosto sedí, například Česká pošta nebo Lesy ČR…., ale jelikož v dnešní době tvoří drtivou většinu zaměstnavatelů různé obchodní korporace, pojem „podnikový právník“ není tak docela výstižný a užívá se spíš „firemní právník“, „in-house právník“, nebo podobně – „in house council“.

Jaké služby poskytuje firemní právník?

Zjednodušeně můžeme říct, že průměrný firemní právník se zabývá veškerou právní agendou, která se týká jeho zaměstnavatele a poskytuje služby jenom jemu, čím je obor a rozsah jeho práce striktně vymezený.

Kde najít podnikového právníka?

Řešením pro malé i velké firmy, kterým se nevyplatí zaměstnávat vlastního firemního právníka je služba, kterou nabízí různé advokátní kanceláře, včetně té naší. Naši advokáti se specializací na korporátní právo jsou firmám schopni poskytovat stejně dobré služby jako in-house právníci, ovšem nás nemusíte platit každý měsíc, ale jenom v době, kdy naše právní služby skutečně potřebujete. Ačkoliv to samozřejmé není pravidlem, advokáti s dlouholetou praxí často odvedou nejenom stejně dobrou práci jako firemní právníci, ale díky zkušenostem i práci lepší.

Nepravidelné právní služby

Každá firma potřebuje čas od času právní pomoc, ať už se jedná o revizi stávajících smluv, vypracování obchodním podmínek či konzultaci v rámci důležité obchodní transakce. V případě, že vaše firma potřebuje právní služby nepravidelně a je pro vás tak zbytečné zaměstnávat firemního právníka, nabízíme vám řešení – podnikového právníka za výhodný tarif naší advokátní kanceláře. Tato služba je výhodnější a praktičtější alternativou k často zbytečně nákladnému firemnímu právníkovi.

Advokát vždy po ruce

Dalo by se namítat, že malá firma svého právníka vůbec nepotřebuje. Ano, pravděpodobně by bylo zcela zbytečné, aby firma, která má jenom pár zaměstnanců, platila vlastního právníka na plný úvazek, ale i malá firma se musí zabývat právními problémy. Pro malou firmu, která má omezený rozpočet, může být dokonce (na rozdíl od firmy velké) zbytečný právní problém likvidační. S advokátem po ruce vám žádný právní problém ani nemá šanci vzniknout.

Firemní právník CIKR

Naše advokátní kancelář má na kontě dlouhodobou úspěšnou spolupráci s firmami různých velikostí a odborností a vždy se nám podařilo dotáhnout jejich agendu do úspěšného konce a k spokojenosti na obou stranách. Advokátní kancelář CIKR nabízí kvalitní právní služby za zvýhodněnou cenu. Náš tým odborníků vám poslouží jako náhrada firemního právníka kdykoliv ho budete potřebovat, zároveň ale zaplatíte jenom odpracované hodiny podle našeho zvýhodněného advokátního tarifu. A tak se nás nebojte kontaktovat.

 

Sledujte nás na
soc. sítích