Skip to content

Hluční sousedé přes den

Hluční sousedé přes den

Hluční sousedé přes den

Všichni se čas od času musíme potýkat s problémy se sousedy, ať už jsou to večírky do ranních hodin, příliš hlasitá hudba, štěkající pes či křičící děti. Někdy je ale rušení natolik intenzivní, že jsme nuceni hluk od sousedů začít řešit.

Sousedé musejí dodržovat přiměřené chování, které nikoho neobtěžuje, nikoliv pouze v rámci nočního klidu, ale i během dne. Hluk ze sousedního bytu spadá do kategorie tzv. imisí. Občanský zákoník stanovuje, že obtěžování hlukem je nepřípustné, jde-li nad míru přiměřenou místním poměrům a podstatně tak omezuje obvyklé užívání sousedního pozemku. Důležité je si uvědomit, že pojem „míra nepřiměřená místním poměrům“ je nutné vykládat s ohledem na obvyklou situaci v daném území. Vždy je nutné vzít v úvahu intenzitu hluku, dobu, ve které k rušení dochází i jak dlouho trvá.

Prvním krokem by měla být snaha o domluvu. Pokuste se souseda na nevhodné chování upozornit a vyložit mu, čím Vás obtěžuje. Pokud domluva selže, můžete přistoupit k oficiální stížnosti příslušnému kompetentnímu úřadu, a to s ohledem na charakter zdroje hluku (může to být například obecní úřad, stavební úřad nebo krajskou hygienickou stanici). Následně byste měli přikročit k předžalobní výzvě, která souseda upozorní na vážnost situace. Pokud soused nezareaguje ani na předžalobní výzvu, můžete přikročit k podání žaloby. Pokud budete u soudu úspěšní, soud rozsudkem přikáže žalovanému, aby se obtěžující činnosti zdržel. Neváhejte a obraťte se na naší advokátní kancelář CIKR.

výhody služby

proč využít naších služeb

Co o nás říkají klienti

Co o nás říkají klienti

ŘEŠENÍ SOUSEDSKÝCH SPORŮ

ŘEŠENÍ SOUSEDSKÝCH SPORŮ

Ačkoliv naše advokátní kancelář nikomu žádné sousedské spory nepřeje, pokud k nim přece jen dojde, obraťte se na nás a my Vám pomůžeme je vyřešit. Nabízíme kvalifikovanou právní pomoc, od sepsání předžalobní výzvy či stížnosti na souseda, až po zastupování u soudu v případě sousedských sporů.

Kontaktujte nás

Rádi vám pomůžeme vyřešit vaše záležitosti a poskytneme Vám potřebnou konzultaci.

Vyplníte žádost o konzultaci

1

Ozveme se Vám a domluvíme se na podrobnostech

2

Nabídneme Vám nejvhodnější řešení Vašeho problému

3

ObraŤte se na nás

JUDr. Markéta Kubričanová

marketa.kubricanova@cikr.cz