Vysoudili jsme druhé nejvyšší výživné v České republice

Jaká kritéria soud bere v úvahu při určování výše výživného? Jak dlouho trvá vyživovací povinnost rodiče vůči dítěti? A jak velkou částku se advokátní kanceláři CIKR podařilo vysoudit na výživném? To se dozvíte na našem novém článku.

Obecná úprava výživného

Právní úpravu výživného mezi předky a potomky nalezneme nejenom v občanském zákoníku, ale i v judikatuře a odborní literatuře – přece jenom se jedná o velice citlivé téma, kterému soudy i odborná veřejnost věnují značnou pozornost.

Dle občanského zákoníku by se výživné na děti nemělo určovat dle tabulek, dokonce není stanoven žádný limit pro určení nejvyššího, nebo nejnižšího možného výživného, ačkoliv existuje doporučující tabulka Ministerstva spravedlnosti pro jeho určení, pravděpodobně vydána ve snaze sjednotit českou právní praxi v určování výživného vůči dětem.

Podle čeho se určuje?

Vyživovací povinnost rodičů vůči dětem záleží jednak na okolnostech rodiče dítěte, který platí výživné a jednak na potřebách a majetkových poměrech dítěte. Dále pak platí, že životní úroveň dítěte by měla být shodná se životní úrovní rodičů. Soud při určování výše výživného přihlídá k věku dítěte (ve všeobecnosti platí čím starší dítě, tím vyšší životní potřeby), jeho zdravotnímu stavu, osobním zájmům atd. Soud samozřejmě bere v úvahu i okolnosti na straně rodiče jako je výše pravidelných příjmů, hodnota jeho majetku a způsob života, který rodič s vyživovací povinností vede.   

Délka vyživovací povinnosti

Pro rodiče vzniká vyživovací povinnost narozením dítěte a trvá do doby, než je dítě schopno samo se uživit – není tedy ukončená věkem 18 let, jak se mnozí domnívají, často trvá až do chvíle, než dítě dokončí vysokou školu. Výše výživného se může soudně zvyšovat nebo snižovat, zejména v závislosti na věku, fyzickém stavu, potřebách a zájmech dítěte, nebo se změnou životního standartu rodiče s vyživovací povinností.

Výživné, které vysoudila kancelář CIKR

Jelikož si naše kancelář zakládá na diskrétnosti a loajalitě vůči klientům, prozradíme jenom tolik, že se nám nedávno podařilo vysoudit částku výrazně překračující sto tisíc korun pro dvě nezletilé děti, obě věkem pod deset let. Podle našich dostupných informací se jedná o druhou nejvyšší částku, která byla od Něžné revoluce vysouzena na výživném pro nezletilé děti.

Jestli hledáte zastupování v oblasti vyživovací povinnosti či rodinného práva, jsme ti praví, na které se můžete obrátit. Kontaktujte nás a společně najdeme to nejlepší řešení pro všechny.

Sledujte nás na
soc. sítích

Stali jsme se generálním partnerem Rugby Club Sparta Praha

Stali jsme se generálním partnerem klíčového klubu českého ragby. Pro příští 4 roky došlo ke spojení Advokátní kancelář Ciprýn & Kiršner a Rugby Club Sparta Praha.

Naše advokátní kancelář se dlouhodobě zaměřuje na podporu sportu a rozvíjí tím svoje působení v oblasti sportovního práva.

Vyjádření partnerů

Mgr. Štěpán Ciprýn

„Jsme velice hrdí, že se stala naše kancelář generálním partnerem Rugby Club Sparta Praha. Moc si toho vážíme a jsme přesvědčeni, že společně můžeme Rugby Club Sparta Praha posouvat výš a to nejen na sportovním poli,“ sděluje Ciprýn.

Ing. Miloš Sluš

„Rugby Club Sparta Praha je fenomén, který v České republice nemá obdoby. Jedná se o nejúspěšnější klub v České republice, který má celkem 2 mistrovské tituly během 3 let a prohrál 1 zápas za 3 poslední roky. Těšíme, že za podpory našeho generálního partnera přidáme další tituly,“ sděluje prezident Ing. Miloš Sluš.

Závěrem všichni společně dodávají, že pevně doufají, že odstartovala dlouhodobá a stabilní spolupráce se špičkami svých oborů.

Podívejte se na další reference našich spokojených klientů a kontaktuje nás pro více informací ohledně generálního partnerství.

Sledujte nás na
soc. sítích

Nový rozsudek Nejvyššího soudu

Rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 20. 7. 2020 stanovil, že Česká pošta konala protiprávně, když svému zaměstnanci z Olomouce platila nižší mzdu, než svému zaměstnanci v Praze. Jaké důsledky tento rozsudek bude mít pro zaměstnavatele a jak se bránit potenciálním žalobám ze strany zaměstnanců?

O co se jedná?

Jeden z nejnovějších rozsudků Nejvyššího soudu stanovil, že Česká pošta postupovala protiprávně, když svému zaměstnanci z Prahy platila vyšší mzdu, než jinému zaměstnanci na stejné pozici, ale v Olomouci. Česká pošta jakožto zaměstnavatel před soudem prvního stupně v rámci své obhajoby použila dva základní argumenty: práce řidiče pošty je v Praze složitější než v Olomouci (což se jí nepodařilo prokázat), ale hlavně, že životní náklady, jako je nájem, služby a doprava v Praze jsou mnohem vyšší, než v regionech. Nejvyšší soud se pak zabýval otázkou, jestli lze mezi pracovní podmínky zařadit také externí ekonomicko-sociální faktory, jako jsou například životní náklady v místě bydliště zaměstnance. Ve svém rozsudku zdůraznil, že nelze, protože zákon přesně stanovuje, jak hodnotit „obtížnost pracovních podmínek“. Při rozhodování o výše mzdy se smí zohledňovat pouze interní faktory ze zákoníku práce, jako je rozvržení pracovní doby, směny, přesčasy, nebo rizikovost a další negativní vlivy pracovního prostředí.

Co říká zákoník práce?

Zákoník práce skutečně uvádí, že za stejnou práci, nebo za práci stejné hodnoty přísluší všem zaměstnancům u jednoho zaměstnavatele stejná odměna, plat, nebo dohoda. Zejména z tohoto důvodu nakonec Nejvyšší soud rozhodl, že je protiprávní, aby Česká pošta jako zaměstnavatel v různých regionech platila svým zaměstnancům na stejných (nebo obdobných pozicích) jinou výši mzdy. Takový rozsudek je první svého druhu. Nejvyšší soud i nižší soudy totiž doposud řešily ve svých rozsudcích pouze rovné odměňování zaměstnanců na stejných, nebo velmi blízkých pracovištích.

Co to vlastně znamená v praxi?

I když je očividné, že Nejvyšší soud tímto rozsudkem zdůraznil, že základní mzda by měla být stejná ve všech částech republiky, závěr, který můžeme dovodit z rozsudku, není tak jednoznačný. Jelikož České právo není právem založeným na precedentech, ve skutečnosti z rozsudku plyne pouze to, že se konkrétnímu zaměstnavateli nepodařilo prokázat, že se nejedná o stejnou práci. Neznamená to, že nyní všichni zaměstnavatelé ve všech regionech budou nuceni všem zaměstnancům navýšit mzdu tak, aby odpovídala mzdě zaměstnanců v Praze. Je však možné, že zaměstnavatelé budou čelit žalobám ze strany zaměstnanců, proto by bylo namístě udělat určitá opatření.

Jak se můžou zaměstnavatelé bránit?

Jedním z možných řešení je, že potenciálně žalovaní zaměstnavatelé budou schopni prokázat, že se práce v Praze od ostatních regionů liší ne externími (výše nájmu, cena služeb), ale interními faktory, které jsou v zákoníku práce taxativně vyjmenované. Interní faktory slouží k hodnocení obtížnosti pracovních podmínek a na jejich základě se dá vyargumentovat rozdílná výše mzdy v různých regionech. Pro zaměstnavatele by bylo jako obrana před možnými žalobami ze strany zaměstnanců v regionech vhodné projít firemní dokumenty a připravit nutné změny v zaměstnaneckých řádech tak, aby se práce v Praze lišila od práce v ostatních regionech. Může jít třeba o úpravu výše zmíněné pracovní doby, nebo papírově odlišnou úroveň rizika, případně o odlišnou náplň práce.

 

Advokátní kancelář CIKR je připravena pomoct s úpravou interních dokumentů a ochranou vaší firmy v případě žalob ze strany zaměstnanců nebo žádostí o dorovnání mzdy. Rádi vás provedeme celým procesem a v případě soudního sporu vám poskytneme naše nejlepší advokáty z oblasti pracovního práva, a proto nás neváhejte kontaktovat.

Sledujte nás na
soc. sítích

Kyberšikana | Snídaně s Novou

Kyberšikana versus moderní technologie. Lze dohledat pachatele v kyberprostoru? Co vše při vyšetřování prověřuje policie? O kyberšikaně jsme hovořili v pořadu Snídaně s Novou.

Potřebujete pomoci s kyberšikanou –> klikněte zde

O co se jedná?

Kyberšikana je označení násilného chování prostřednictvím elektronických médií. Dochází zde k záměrnému poškození oběti,  stejně jako při běžné šikaně, kdy dochází k nepoměru sil násilníka a šikanovaného. Toto jednání je vysoce nepříjemné a dotýká se osobních práv oběti. Pokud se domníváte, že je vůči vám působené v rámci virtuálních sítí nepřiměřené, agresivní jednání, které je vám vysoce nepříjemné, kontaktujte nás.

 

Sledujte nás na
soc. sítích

Reklamace dovolené | Snídaně s Novou

Dovolená je okamžik, na který se těší většina z nás celý rok. Co když se ale dovolená nevydaří podle našich představ? Můžeme ji reklamovat? – Ano, můžeme. Pojďme si říci, jak na to.

Potřebujete pomoci se zkaženou dovolenou –> klikněte zde

O co se jedná?

Zkažená dovolená je termín, kterým se laicky označuje okruh nároků z vad zájezdu. Nový občanský zákoník zájezd definuje jako soubor služeb cestovního ruchu a stanoví práva a povinnosti mezi pořadatelem zájezdu a zákazníkem. S novým občanským zákoníkem byl také zaveden institut náhrady nemajetkové újmy za narušení dovolené. Okruh nároků, kterých se zákazník může dovolat je však mnohem více a my vám je přiblížíme –>.

Sledujte nás na
soc. sítích

Nepovolená a neoprávněná stavba

DOTAZ: Dobrý den, jsem vlastníkem pozemku. Zažádal jsem si o stavební povolení, ale vyřízení trvalo dlouho, proto jsem začal stavět bez povolení. Stavbu nyní dokončuji, ale úřad mi dělá problémy a hrozí, že stavbu zbourá. Má úřad právo dát stavební firmě pokyn ke zbourání stavby? Jak se mohu bránit?

Co je nepovolená stavba?

V tomto případě jde o stavbu označovanou také jako stavba nepovolená, tzv. „černá stavba“. Jde o stavbu, která byla provedena bez příslušného povolení vyžadovaného stavebním zákonem. Od černé, tj. nepovolené stavby je nutné odlišovat stavbu neoprávněnou, což je stavba zřízená bez oprávnění na cizím pozemku. Pokud stavební úřad zjistí, ať už na základě vlastního šetření nebo na základě upozornění kohokoliv jiného, že je stavba prováděna bez příslušného povolení, musí z moci úřední zahájit řízení o odstranění stavby.

Kdo rozhoduje o řízení nepovolené stavby?

Ve kterých případech je vždy nutno toto řízení zahájit stanovuje § 129 stavebního zákona (například když stavba svým závadným stavem ohrožuje život nebo zdraví osob nebo zvířat, bezpečnost, životní prostředí anebo majetek třetích osob, a její vlastník přes rozhodnutí stavebního úřadu ve stanovené lhůtě neodstraní závadný stav stavby).

Co bude následovat?

Pokud stavební úřad nepovolenou stavbu odhalí, může vás okamžitě vyzvat k zastavení stavebních prací, případně pokračování ve stavbě zakázat rozhodnutím. Za samotné provádění stavby bez povolení či ohlášení může trestat pokutami, stejně jako za neuposlechnutí výše zmíněné výzvy. Z moci úřední může zahájit řízení o odstranění stavby.

Jak postupovat dále?

Zkuste si zažádat o dodatečné povolení, v takovém případě úřad přeruší řízení o odstranění stavby a zahájí řízení o vydání dodatečného povolení. Zahájené řízení o odstranění stavby se přeruší až do doby vyřízení žádosti o dodatečné povolení stavby. Bude-li stavba povolena, řízení o odstranění stavby se zastaví, v opačném případě se pokračuje v tomto řízení. Je-li nařízeno odstranit stavbu, znamená to, že nemáte na vybranou a máte povinnost odstranění stavby provést. Pokud však prokážete, že umístění a realizace stavby není v rozporu s veřejným zájmem, lze stavbu dodatečně povolit.

Pozor, černé stavby se zásadně nepromlčují, proto může být řízení o jejich odstranění zahájeno i po několika desetiletích.

Zajímá-li vás toto téma více, neváhejte kontaktovat naši advokátní kancelář CIKR, a my Vám velice rádi se stavebním právem pomůžeme.

Sledujte nás na
soc. sítích

Dluhy v dědictví

DOTAZ: Nedávno mi zemřel otec a nezanechal po sobě žádnou závěť. U notáře jsem se dozvěděla, že jedinými zákonnými dědici jsem já a můj bratr a také to, že v dědictví je několik dluhů. Chtěla jsem se zeptat, jestli ony dluhy mohou přejít na mě a na bratra, anebo jestli smrtí otce zanikly?

Zdědění pozůstalosti

Pozůstalost je brána jako souhrn jmění, který zahrnuje jak majetek, tak i případné dluhy. Z tohoto souhrnu se pak dle závěti, je-li sepsána, nebo dle zákonné posloupnosti, přiznávají podíly na pozůstalosti jednotlivým dědicům. Ti tak mohou zdědit pozůstalost, která je předlužena a získají rázem ještě více starostí než předtím. 

Pozůstalost zatížená dluhy

Naštěstí jsou zde možnosti, jak se vyhnout tomu, aby na vás přešla pozůstalost, která je zatížena dluhy. První z nich pro vás již není aktuální, nicméně je vhodné ji zmínit. V případě, že možný dědic ví již za života zůstavitele, že jeho pozůstalost bude předložená a na něj by tak přišly pouze dluhy, které by musel věřitelům splatit, mlže se svého dědického práva zřeknout. Tato možnost se však nabízí pouze za života zůstavitele, neboť je vyžadováno sepsání smlouvy mezi případným dědicem a zůstavitelem o zřeknutí se dědického práva.

Vzdání se dědictví

Další možnost se nabízí v případě dědického řízení před soudem, kde se můžete vzdát dědictví ve prospěch jiného dědice – ve vašem případě vašeho bratra. Zde ale pozor! Dědic, v jehož prospěch se svého dědického podílu vzdáváte, s tím musí souhlasit. Těžko si tak můžeme představit situaci, kdy předmět dědického řízení bude předlužená pozůstalost, a jeden dědic s radostí přijme podíl dědice druhého.

Odmítnutí dědictví

Poslední, třetí možnost, se jeví jako nejjednodušší. Nepotřebujete k ní sepsání smlouvy s nebožtíkem, ani souhlas třetí osoby se vzdáním se dědického podílu v její prospěch. Stačí, odmítne-li dědictví výslovným prohlášením vůči soudu. Zákon zde však stanovuje pouze měsíční lhůtu, ve které může dědic svůj podíl odmítnout. Tato lhůta začíná běžet ode dne, kdy vás soud vyrozuměl o vašem právu dědictví odmítnout a o následcích odmítnutí.

Soupis pozůstálosti

V případě, kdy si nejste jisti, jestli se jedná o předluženou pozůstalost, doporučuji navrhnout, aby byl proveden soupis pozůstalosti. Soupis pozůstalosti nařizuje soud, kdy dochází k určení hodnoty majetku se zohledněním všech dluhů zůstavitele.

Pokud potřebujete pomoci v dědickém řízení nebo poradit s dalším postupem, prosím neváhejte kontaktovat naši advokátní kancelář CIKR.

Sledujte nás na
soc. sítích

Dědická smlouva prakticky

Dědická smlouva je v oblasti dědického práva novinkou, zavedl ji totiž „nový“ občanský zákoník, který je účinný od 1. 1. 2014. Sepsání dědické smlouvy umožňuje zůstaviteli, aby se již za svého života dohodl o dědictví se svými dědici nebo odkazovníky. Dědickou smlouvu mohou pořídit jen osoby plně svéprávné, pro její uzavření se vyžaduje forma veřejné listiny, tedy notářský zápis, a zůstavitel tak může pořídit jen o třech čtvrtinách pozůstalosti. Pokud by zůstavitel chtěl svému smluvnímu dědici zanechat i poslední čtvrtinu, musel by tak učinit jedině závětí.

Sepsání dědické smlouvy

Notář, který sepíše dědickou smlouvu, zajistí pro případ smrti její zápis do Evidence právních jednání, vedené Notářskou komorou ČR. Na rozdíl od ostatních pořízení pro případ smrti je dědická smlouva dvoustranným právním jednáním, zakládá vzájemná práva a povinnosti smluvních stran, a nemůže proto být zrušena pouze jednou smluvní stranou. Na straně smluvních dědiců nebo odkazovníků může být neomezený počet osob, záleží jen a pouze na vůli smluvních stran.

Riziko a negativní obsah

Dědická smlouva může mít i negativní obsah, což znamená, že může obsahovat dohodu se zákonnými dědici o tom, že se dědictví zřeknou a dědictví nabude dědic smlouvou určený. Takový dědic zároveň ani nemusí být smluvní stranou, ale třetí osobou, která není účastníkem smlouvy. Pokud z nějakého důvodu dědic povolaný dědickou smlouvou nedědí, platí, že zřeknutí se dědictví pozbývá právních účinků.

Dědická smlouva nebrání zůstaviteli, aby se svým majetkem nakládal za svého života tak, jak uzná za vhodné, pokud ale kupříkladu uzavře darovací smlouvu tak, že to není s dědickou smlouvou slučitelné, například když dědická smlouva určuje někomu do dědictví dům, který zůstavitel za svého života daruje jiné osobě, může se smluvní dědic pokusit dovolat se neúčinnosti takového jednání. Obecně však je věcí svobodného rozhodnutí zůstavitele, komu jaký majetek stanoví a nic mu nebrání v tom, aby věci, o nichž pořídil dědickou smlouvu, za svého života prodal, zatížil je zástavou, a podobně. Ten, kdo je za dědice povolán, nemůže své právo převést na jiného, pouze pokud by tak bylo výslovně stanoveno ve smlouvě.

Práva a podmínky

Práva, která z dědické smlouvy plynou, lze vázat na splnění podmínky. Nepřihlíží se k takové podmínce, jejíž splnění je nemožné. Nezákonné či nesrozumitelné podmínky jsou neplatné. Podmínka může být stanovena jako odkládací, pokud na jejím splnění závisí, zda dědic dědictví nabude, např. že vnučka zdědí dům až poté, co získá vysokoškolský magisterský titul z právnické fakulty, anebo rozvazovací, pokud jejím splněním dědic o své dědictví přijde, např. bratranci zůstavíte Mazdu CX-5, avšak pouze po dobu trvání jeho života.

Dědická smlouva v manželství

Manželé se mohou jednou dědickou smlouvou povolat za dědice navzájem. Tuto dědickou smlouvu mohou manželé uzavřít jen jako vzájemné pořízení pro případ smrti, kdy manželé jsou sobě navzájem smluvními dědici. Zákon neumožňuje, aby manželé dědickou smlouvu uzavřeli ve prospěch třetí osoby, která není účastníkem smlouvy, např. svého dítěte. Takovou smlouvu mohou uzavřít i snoubenci pro případ vzniku manželství, tedy s odkládací podmínkou, smlouva se pak stane účinná až vznikem manželství. Dojde-li k zániku manželství, smlouva nadále trvá. Pokud by tomuto chtěli manželé zabránit, museli by si to v dědické smlouvě výslovně ujednat. Jinak se po zániku manželství může každý z manželů domáhat, aby dědickou smlouvu zrušil soud. Soud tomuto návrhu nevyhoví v případě, že návrh směřuje proti tomu z manželů, který rozvrat manželství nezpůsobil a s rozvodem nesouhlasil. 

Pokud potřebujete pomoci v dědickém řízení nebo zhotovit dědickou smlouvu, prosím neváhejte kontaktovat naši advokátní kancelář CIKR.

Sledujte nás na
soc. sítích

Odlišný vlastník pozemku a domu

DOTAZ: Dobrý den, rád bych se dozvěděl, zda je možné, aby dům a pozemek, na kterém dům stojí, měli odlišného vlastníka.

Za účinnosti předchozí právní úpravy bylo toto možné, ale dnes toto nový občanský zákoník odstranil. Navrátila se nám do právního řádu stará latinská zásada superficies solo cedit, která znamená, že stavba je vždy součástí pozemku, na kterém stojí. Zákon tak výrazně omezuje možnost, kdy vlastník pozemku a vlastník stavby jsou dvě odlišné osoby.

Zákon o vlastnictví

Nicméně aby zákon měl podchycené možné situace, které mohou v reálném životě nastat, navrátil se nám do právního řádu další institut, kterým je právo stavby. Právo stavby umožňuje vlastníku pozemku zřídit na svém pozemku právo, aby stavebník měl na povrchu nebo příp. i pod povrchem dotyčného pozemku stavbu.  To způsobí, že se zde neuplatní výše zmíněný princip, že stavba je vždy součástí pozemku, ale je možné, aby vlastník stavby byl odlišný od osoby vlastníka pozemku. 

Právo stavby

Samozřejmě i právo stavby nelze zřídit jen tak, a musejí být vždy splněny zákonem předvídané okolnosti. Právo stavby může vzniknout smlouvou o právu stavby, vydržením či rozhodnutím orgánu veřejné moci. Okamžik, kterým právo stavby vzniká, je zápis do veřejného seznamu, kterým je katastr nemovitostí. V této souvislosti je nutné poznamenat, že pokud by právo stavby nebylo zapsáno do katastru nemovitostí, pak jeho právní ochrana je notně oslabena, a proto vždy doporučujeme zanést právo stavby do příslušného veřejného seznamu. 

Smlouva o stavbě

Zřizuji-li právo stavby smlouvou, je třeba mít na paměti, že musí být písemná a jakékoliv změny či její zrušení musejí být taktéž písemné s tím, že je vždy záhodno detailně popsat dotčený pozemek, jak od nás vyžaduje katastr nemovitostí. Další obligatorní náležitostí je ujednání, jestli se jedná o právo zřízené za úplatu (jednorázové platby či opakující se plnění tzv. „stavební plat“) nebo bezplatně a dále doba trvání práva stavby. Právo stavby je totiž svou povahou pouze dočasné a lze ho zřídit na maximální dobu 99 let s ojedinělými výjimkami. Poslední den této doby je pak nutné zapsat do katastru nemovitostí a za určitých okolností lze tuto dobu i prodloužit. 

Zajímá-li vás toto téma více, prosím neváhejte kontaktovat naši advokátní kancelář CIKR.

Sledujte nás na
soc. sítích